Johnson & Johnson Coronavirus Aşısının yan etkileri nelerdir?

GettyImages 1230828846

Bugüne kadar piyasaya birkaç korona aşısı girmiştir ve bunların hiçbirinin ciddi ve tehlikeli yan etkileri olduğu bildirilmemiştir. Ancak Johnson & Johnson’ın yakın zamanda Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanan tek doz acil Corona aşısının yan etkileri nelerdir?

Amerika Birleşik Devletleri, Johnson & Johnson aşısı için acil kullanım izni vererek Covid-19 ile savaşmak için üç araç erişimine sahiptir. Bu aşının etkinliği bölgeden bölgeye değişmekle birlikte genel olarak %66 olarak bildirilmektedir. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki etkinliği %72’dir. Tek bir doz enjekte etme ihtiyacına ek olarak, bu aşıların taşınması ve bakımı Pfizer ve Moderna aşılarından daha kolaydır.

Bu tür faydalara ve acil kullanım lisanslarının verilmesine rağmen, bu Corona aşısının da yan etkileri vardır ama bu yan etkilerin hiçbirisi ciddi ve tehlikeli değildir. Genel olarak bu aşının 8 temel yan etkisi vardır ancak miktarları aynı değildir.

1614468537279-1024x576 Johnson & Johnson Coronavirus Aşısının yan etkileri nelerdir? Haberler Sağlık Haberleri

Bu yan etkilerin çoğu bir aşı yapıldığında ortaya çıkar ve yaygındır. Bu etkiler, enjeksiyon yerinde ağrı, ateş, yorgunluk, kas ağrıları, mide bulantısı ve baş ağrısını içerir. Ayrıca, FDA belgelerine göre, ciltte kızarıklık Johnson & Johnson Coronavirüs aşısının çok düşük bir ihtimal olan bir yan etkisidir. Derinin şişmesi, başka bir yan etkidir ki ortaya çıkması pek olası değildir.

Enjeksiyon bölgesinde ağrı, bu aşının ana komplikasyonudur. Denemelerde bulunan kişilerin %48,6’sı bu ağrıyı hissettiler. 18 ile 59 yaşları arasındaki kişilerin yaklaşık %59’u böyle bir yan etki bildirdiler.

İlgili Haber  Covid-19 Testi Pozitif Çıkanlara Özel Cihaz!
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!