Kafein tüketimi beynin yapısını değiştiriyor

Araştırmacılar, yeni bir çalışmada, kafein tüketiminin insan beynindeki gri madde miktarı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceğini buldular. Bilim insanları, bu bulguların kafeinin beyin üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu anlamına gelmediğini söylüyorlar. Bunun yerine, mümkün olduğunca keşfetmeye değer geçici bir sinir esnekliği ürettiğini gösteriyorlar.

Beynimiz ve merkezi sinir sistemimiz genellikle hem gri hem de beyaz maddeden oluşur. Gri madde, sinir hücresi organlarından ve sinir sinapslarından oluşuyor. Beyaz madde esas olarak bu sinir hücrelerini birbirine bağlayan yolların duvarlarını oluşturuyor.

Önceki araştırmalar, kafein tüketiminin beyindeki gri madde hacmindeki bir azalma ile bağlantılı olabileceğini göstermiştir. Ancak diğer çalışmalar, kafeinin sinirler üzerinde koruyucu etkileri olabileceğini gösteriyorlar. Ayrıca, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara bağlı bilişsel düşüşü azalttığını düşünüyorlar.

Araştırmacıların yeni çalışmada odaklandığı nokta, kafeinin genç ve sağlıklı deneklerin beyinlerindeki gri madde hacmi üzerindeki etkilerini doğru bir şekilde ölçmekti. Bilim insanlarının cevaplamaya çalıştığı belirli bir soru, kafeinin gri madde üzerindeki etkisi ile uyku üzerindeki etkisinin bir bağlantısı olup olmaması idi. Çünkü şimdiye kadar uyku bozukluklarının beyindeki gri madde miktarını doğrudan azalttığı kanıtlanmıştır.

Araştırma için 20 denek, 10 günlük iki ayrı programa katıldılar. Bir noktada, katılımcılar günde üç kafein hapı aldı. Başka bir zamanda ’da, ilaca benzer haplar aldılar. Her programın sonunda beyindeki gri madde seviyeleri fMRI ile ve uyku sırasında EEG ile yavaş dalga zihinsel aktivite ile ölçüldü.

Araştırma Sonuçları

On günlük kafein tüketiminden sonra, sonuçlar beyin gri maddesinde önemli bir azalma gösterdi. On günlük ilaç benzeri kullanımdan sonra böyle bir azalma gözükmedi. Daha da önemlisi, araştırmalar, kafein ve ilaç benzeri dönemlerde uyku sırasında beyin aktivitesinin farklı olmadığını gösteriyor. Bu konuda, gri maddedeki azalmanın kafein kaynaklı uyku bozuklukları ile irtibatlı olmadığı ve muhtemelen kafeinin benzersiz özelliklerinden biriyle bağlantılı olduğu anlamına geliyor.

İlgili Haber  Corona virüsünü tespit etmek için kızılötesi termometreler neden işe yaramıyorlar?

Basel Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın yazarlarından biri, Caroline Reichert, kafein nedeniyle gri maddedeki değişikliklerin, kafeini bıraktıktan kısa bir süre sonra durduğunu ve normale döndüğünü söylüyor. Reichert “Beyindeki morfolojik değişiklikler görünüşte geçicidir, ancak bugüne kadar düzenli olarak kafein tüketen insanlar ile az kafein tüketen veya hiç tüketmeyenler arasındaki farkı araştırmadık” diyor.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

1 Yorum

Popüler Yorumlar

Beyza Kara  -  18 February 2021 / 22:13

Perfectly

Yoruma git

Tüm Yorumlar

Beyza Kara  -  18 Şubat 2021 / 22:13

Perfectly

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap