Kara Mürver Nedir, Kara Mürver Faydaları Nelerdir?

1 org

Kara Mürver Nedir, Kara Mürver Faydaları Nelerdir?
Sambucus latince adı ile bilinen kara mürver, Adoxaceae familyasına ait çiçekli bitki cinsidir. Bu familyaya ait çeşitli türlere yaygın olarak mürver veya mürver meyvesi denir. Bu bitki son yıllarda c vitamini ve multivitamin gibi takviyelere sıkça eklenmektedir. Yurt dışında daha çok elderberry adı ile bilinse de ülkemizde sambucus nigra ve kara mürver olarak tanınır.

Kara Mürver Nedir?

Sambucus latince adı ile bilinen kara mürver, Adoxaceae familyasına ait çiçekli bitki cinsidir. Bu familyaya ait çeşitli türlere yaygın olarak mürver veya mürver meyvesi denir. Bu bitki son yıllarda c vitamini ve multivitamin gibi takviyelere sıkça eklenmektedir. Yurt dışında daha çok elderberry adı ile bilinse de ülkemizde sambucus nigra ve kara mürver olarak tanınır.

Kara mürver çiçeği yaprakları 5-9 yaprakçıktan (nadiren 3 veya 11) meydana gelir. Her yaprak 5–30 cm uzunluğundadır ve tırtıklı kenar boşluklarına sahiptir. Kara mürver bitkisi, ilkbaharın sonlarında küçük beyaz veya krem rengi çiçeklerden oluşan büyük kümeler halinde çiçek açar. Bu çiçekler daha sonra küçük siyah, mavi-siyah veya kırmızı meyveler (nadiren sarı veya beyaz) halinde tomurcuklanırlar.

Kara Mürver Faydaları Nelerdir?

Her ne kadar mürverin geleneksel tıpta kullanımı yüzyıllar boyunca devam ediyor olsa da, bu tür uygulamaların herhangi bir fayda sağladığına dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

2063 Kara Mürver Nedir, Kara Mürver Faydaları Nelerdir? Sağlık Haberleri

Kara mürver faydaları içeriğinde bulunan antioksidanlar ve C vitamini gibi önemli besinlerden gelmektedir. C vitamini bağışıklık sistemi, cilt sağlığı ve enerji metabolizması başta olmak üzere birçok açıdan fayda sağlayabilir. Kara mürver ekstresi ürünlerine genellikle C vitamini içeriğini destekleyecek çinko gibi mineraller eklenmektedir.

Kara Mürver Şurubunun Faydaları Nelerdir?

Kara mürver takviyesi, kara mürver meyvesinden üretilir. Kara mürver, antioksidanlar, lifler ve c vitamini gibi birçok besin içerir, düşük kalorilidir. 100 gram taze kara mürver 73 kalori, 18.4 gram karbonhidrat ve her biri 1 gramdan az yağ ve protein içerir.

Kara mürver özünün, grip virüsünün neden olduğu semptomların uzunluğunu ve şiddetini azalttığı düşünülmektedir. Bu sonuçlar umut verici olsa da, daha büyük ölçekli çalışmalar yapılması gerekir. Kara mürverin, kolesterol, ürik asit ve kan şekeri seviyelerini düşürmek gibi etkileri hayvanlar üzerindeki araştırmalarda görülmüş olsa da insanlar üzerinde daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

İlgili Haber  Uçucu Yağlar ve Faydaları

Kara mürverin bilinen diğer faydaları ise şu şekildedir; zararlı bakterilerle savaşır, bağışıklık sistemini destekleyebilir, UV radyasyonuna karşı koruyabilir, idrarı artırabilir, bazı antidepresan özellikler gösterebilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ekibi olarak önceliğimiz daima siz sevgili okurlarımız.
2-3 yılı aşkın süredir aktif olarak İnternet sektöründe yer almaktayım. Amacımız siz değerli okurlarımıza doğru ve hızlı haberi yayınlamak.

Hedefi Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) Veri Bilimci (Veri Analisti)

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!