Kızıldeniz’de bir İran gemisinde patlama; Medya saldırıdan İsrail’i sorumlu tuttu

Bazı haber kaynakları, Kızıldeniz’deki bir İran gemisine, salı günü İsrail yapışkan mayınları kullanılarak gerçekleştirildiği söylenen bir saldırı olduğunu bildirdi.

New York Times ve Al Arabiya, İran gemisindeki patlamanın kaynağının İsrail manyetik mayınları olduğunu iddia ederek, İran ve İsrail arasındaki son deniz gerilimleri hakkında bilgi verdi.

NYT, geminin son İsrail tehditlerinin yanı sıra Tahran ve Tel Aviv’in birbirini suçladığı birkaç diğer deniz olayının ardından askeri amaçlarla kullanıldığını bildirdi.

New York Times ayrıca İsrail’in İran’ı en büyük düşmanı olarak gördüğünü ve saldırının Viyana’daki nükleer görüşmelerin yeniden başlamasıyla aynı zamana denk geldiğini söyledi. New York Times ayrıca isimsiz bir ABD yetkilisinin İsrail’in saldırıdan sonra ABD’yi bilgilendirdiğini söylediğini aktardı.

Al-Arabiya, hedeflenen İran gemisine “Saviz” adını verdiğini bildirdi ve “Devrim Muhafızları gemisinin Eritre açıklarında İsrailli komandoların gövdesine takılan manyetik bir bomba ile patladığını” kaydetti.

Raporda, patlamanın geminin batmasına neden olmadığı ve yalnızca gövdeye zarar verdiği belirtildi. Halbuki, bazı İsrail medya kuruluşları haberi Arapça medyaya aktardılar ve Saviz gemisinin Yemen yakınlarındaki bir füze saldırısı sırasında saldırıya uğradığını söylediler.

I24 News, Saviz gemisini Devrim Muhafızlarına ait bir gemi olarak tanıtan ve bu geminin görevinin bilgi toplamak olduğunu iddia eden İsrail medya kuruluşlarından biridir.

Wall Street Journal, Suudi Arabistan ve Yemen suları yakınında İran gemisi Saviz’e düzenlenen saldırıyı ABD kaynaklarına atıfta bulunarak, geminin Devrim Muhafızları tarafından istihbarat amacıyla kullanıldığını belirterek doğruladı.

Haberde, salı günü Saviz gemisine yapılan saldırının, Wall Street Journal’ın geçtiğimiz ay Suriye’ye yakıt ve silah taşıyan çok sayıda İran gemisinin son 18 ayda İsrail güçleri tarafından hedef alındığını bildirmesi üzerine gerçekleşti.

1-Iranian-and-Israeli-flags-1266x640-1-1024x518 Kızıldeniz'de bir İran gemisinde patlama; Medya saldırıdan İsrail'i sorumlu tuttu Haberler

İran medyasında haber nasıl yansıtıldı?

İran Devrim Muhafızları’na bağlı bir haber sitesi olan Tasnim, bazı kaynaklara atıfta bulunarak haberi doğruladı ve edinilen bilgilere göre, kazanın Saviz gemisinin gövdesine el bombalarının patlaması nedeniyle meydana geldiğini belirtti.

İlgili Haber  Xiaomi Redmi 9 Prime fiyatı ile şaşırtacak

Tasnim’e göre, İran Saviz gemisi, ticari gemilere refakat etmek için gönderilen İranlı komandoları desteklemek için Kızıldeniz’de konuşlanmıştı.

İran ve İsrail geçtiğimiz aylarda birbirlerini uluslararası sularda gemilerine saldırmakla defalarca suçladılar.

En son vaka 25 Mart’ta İsrail’in kuzey Hint Okyanusu’ndaki bir kargo gemisine düzenlenen saldırının sorumluluğunu üstlendiğinde ortaya çıktı; Tel Aviv’in doğrudan İran’ı suçladığı bir saldırı.

Olaydan yaklaşık on bir gün önce Tahran, Shahrekord adlı İran konteyner gemisinin Akdeniz sularında Avrupa’ya giderken saldırıya uğradığını duyurdu. İran’daki bazı güvenlik kaynakları saldırının İsrail’e bağlı olduğunu söyledi. Helios ticaret gemisi, Tel Aviv’in Umman Denizi sularında Suudi Arabistan’da bir limandan ayrıldıktan sonra 26 Şubat’ta İran tarafından saldırıya uğradığını iddia ettiği bir başka İsrail gemisiydi; İranlı yetkililer tarafından reddedilen bir iddia.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!