Koronadan ölme olasılığını artıran 5 gen bulundu

Koronadan ölme olasılığını artıran 5 gen bulundu.

Koronayla ilgili yapılan yeni araştırma, bazı insanların niçin koronaya yakalanıp ağır geçirdiğini ve genç oldukları halde öldüklerine dair soruları cevapladı.

Koronayla ilgili yapılan yeni araştırma, bazı insanların niçin koronaya yakalanıp ağır geçirdiğini ve genç oldukları halde öldüklerine dair soruları cevapladı. Araştırma için incelenen 20 bin genin 5’i koronaya yakalanmaya etki ediyor. Bağışıklık sistemiyle alakalı 5 genin belirlenmesi tedavi için önemli rol oynayacak.

Her gün hakkında yeni bir şeyler öğrenilen koronavirüsle ilgili yapılan çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Bilim insanları, kendilerini afallatan bir çalışmaya imza attı. Araştırmacılara göre insanların genetik yapısındaki önemli farklılıklar, bazı gençlerin neden virüsle savaşamadığını, bazı kronik hastalığa sahip yaşlıların ise hastalığı hafif semptomlarla atlattığını açıklayabilir.

20 BİN KADAR GENİN 5’İ ETKİLİ

Ekip, yapılan çalışma kapsamında, 200’den fazlası yoğun bakıma kabul edilen 2 bin 244 kritik Kovid-19 hastasını inceledi. Her hastanın DNA’sını taramak için kan örnekleri kullanıldı ve sonuçlar, kritik durumlarını açıklayabilecek büyük genetik farklılıkları belirlemek için sağlıklı insanların DNA’sıyla karşılaştırıldı. Bilim insanları, insan vücudunu oluşturan20 bin kadar genin 5’inin, ağır korona hastalığına neden olabileceğini buldu.

BAZI İNSANLARIN NİÇİN YAKALANIP BAZILARININ YAKALANMADIĞINI KISMEN AÇIKLIYOR

Araştırmanın ortak yazarı Kenneth Baillie, şu açıklamayı yaptı:

“Sonuçlarımız, hangi ilaçların klinik testler için listenin en üstünde olması gerektiğini hemen vurguluyor.IFNAR2, TYK2, OAS1, DPP9 ve CCR2 olarak adlandırılan genler, neden bazı insanların korona olup bazılarının olmadığını kısmen açıklıyor”

Nature dergisinde yayınlanan bulgulara göre, tespit edilen belirli genlere uygulanacak potansiyel ilaç tedavilerinin virüsü engelleyebileceği belirtildi.

İlgili Haber  Kafein tüketimi beynin yapısını değiştiriyor
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ekibi olarak önceliğimiz daima siz sevgili okurlarımız.
2-3 yılı aşkın süredir aktif olarak İnternet sektöründe yer almaktayım. Amacımız siz değerli okurlarımıza doğru ve hızlı haberi yayınlamak.

Hedefi Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) Veri Bilimci (Veri Analisti)

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol