Kovid hastalığı kan pıhtılaşması riskini arttırıyor

bigstock d illustration of deep vein t

Tromboz veya kan pıhtıları, Covid 19 hastalığından ölümlerin en az %33’ünde doğrudan rol oynuyor ve yoğun bakım ünitesine kabul edilen Corona hastalarının yaklaşık %60’ı bu tehlikeli komplikasyonu geliştirebilir.

Bu endişe verici rakam, İspanya’da bir tıp uzmanı olan Dr. Jose Manuel Soria tarafından, daha önce olası bir ölüm nedeni olarak öne sürülen Covid 19 hastalığı olan hastalarda kan pıhtısı geliştirme riskini tartışmak için gazetecilerle yaptığı röportajda gündeme getirildi.

Barselona’daki San Pao Enstitüsü’nün karmaşık hastalıklar için genomik birimine başkanlık eden İspanyol uzmana göre, Corona virüsü salgını ve Covid hastalığı salgını ile kan pıhtısı oluşumuna bağlı ölüm sayıları önemli ölçüde artmıştır.

Dr. Jose Manuel Soria bu konuyla ilgili şunları söylüyor: Korona hastalığı olan hastalarda trombozun etkisi çok önemlidir. Bu nedenle Uluslararası Tromboz (Pıhtılaşma) ve Hemostaz (kan durması) Derneği bu ayın ilerleyen günlerinde korona hastalığı olan hastaların hastanelerde antikoagülan heparin ile tedavi edilmesini öneriyor.

Dr. Soria liderliğindeki tıp ve araştırma ekibi şu anda tromboz riski yüksek olan Covid hastalarını belirlemek için genetik ve klinik bir algoritma geliştirmek için bir proje üzerinde çalışıyor.

Astrazenka aşısının kullanımına bağlı olarak kanın pıhtılaşma riskinin artmasıyla ilgili şüpheler ve endişeler konusunda İspanyol uzman, Avrupa Farmakopi Ajansının bu aşının “güvenliği ve etkinliği” konusundaki tavsiyelerine güvenilmesi gerektiğini söyledi. Aynı zamanda aşı olan kişilere bu aşı hakkında daha doğru bilgi verilmesi gerektiğini vurguluyor.

COVID-19-and-Thrombosis-1200x800-1-1024x683 Kovid hastalığı kan pıhtılaşması riskini arttırıyor Haberler Sağlık Haberleri

Dr. Soria, bildirilen vakalar konusunda daha dikkatli olunması gerektiğini söylüyor. İspanyol uzmana göre, öncelikle aşılanmış kişilere Astrazenka aşısı kullanmanın olası yan etkileri ile ilgili semptomları iyi anlatmak gerekir ki, bu semptomları ortaya çıkması durumunda hızlı bir şekilde tespit edip en yakın tıp merkezine gidilebilsin.

İlgili Haber  Son dakika yılbaşı uyarısı!

Uluslararası Tromboz ve Homeostaz Derneği de, uygun yetişkinlerin Astrazenka ile aşılanmaya devam etmesini desteklediğini belirtti.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!