Kraliçe 2. Elizabeth’in kocası Prens Philip Öldü. Peki şimdi neler olacak?

SPİKER SİYAH GİYECEK 

Prens Philip cenazesi, haberi ekranda duyuracak olan spikerlerin de gelişmeleri olay yerinden bildiren muhabirlerin de siyah giymesi gerekiyor. Ticari radyo istasyonları herhangi bir kraliyet ailesi üyesinin ölümü durumunda yas yayınına geçecek. Prens Philip’in öldüğü için tüm ülkede ulusal yas ilan edilecek. Bayraklar yarıya inecek. Bunun tek istisnası ise Buckingham Sarayı’nın üzerinde dalgalanan bayrak. 

75 YILLIK EVLİLİK 

Kraliçe 2. Elizaeth ile Prens Philip geçtiğimiz 20 Kasım’da evliliklerinin 74’üncü yıl dönümünü kutladı.Dünyanın en uzun süre tahtta kalan kraliçesi olma unvanını elinde tutan İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth aynı zamanda en uzun süren evliliklerden birinin de kahramanı. Kraliçe 2. Elizabeth ile Yunanistan ve Danimarka kraliyet ailesinin bir üyesi olan Prens Philip 1947 yılında evlendiler. Her ne kadar Philip ile ilgili bazı aldatma iddiaları yılardır konuşulsa da geçe yıl’da evliliklerinin 74’üncü yılını kutladılar.

EVLENDİKLERİNDE ELIZABETH PRENSESTİ 

Kraliçe ile Edinburgh Dükü unvanını taşıyan Prens Philip, Elizabeth, henüz babası hayattayken yani prenses iken evlendiler. O sırada Elizabeth 21, Philip ise 26 yaşındaydı.

KORFU ADASI’NDA DOĞDU 

Kraliçe’nin kocası Prens Philip, 1921 yılında Yunanistan’ın Korfu adasında dünyaya geldi. Doğduğunda kendisine Yunanistan ve Danimarka Prensi unvanı verildi. O dönemde Yunan ve Danimarka kraliyet aileleri henüz tahtlarındaydı.Fakat sonra Yunanistan’da yaşanan ihtilal sonrası aile Yunanistan’dan sürüldü. Prens Philip, İskoç ve Alman okullarında eğitim gördü. 18 yaşına geldiğinde de İngiliz kraliyet donanmasına katıldı. Bu arada aile köklerinin bir bölümünün İngiliz olduğunu da hatırlatalım.

ASKERİ BAŞARILARI DİKKAT ÇEKTİ 

1942 yılının ekim ayında, 21 yaşındayken Kraliyet Donanmasının en genç teğmenlerinden birisi olarak, HMS Wallace gemisine atandı. Bundan sonra da askeri başarılarıyla dikkat çekti. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından 1947 yılında Philip, ailesinden gelen bütün titrlerden feragat edip İngiliz olan büyükannesi ve büyükbabasının soyadı olan Mountbatten’ı kullanmaya başladı.

İlgili Haber  Johnson & Johnson Coronavirus Aşısının yan etkileri nelerdir?

EVLENİP ASKERİ KARİYERİNE VEDA ETTİ 

Aynı yıl İngiltere tahtının ilk sıradaki varisi Prenses Elizabeth ile evlendi. Kayınpederi olan Kral 6. George tarafından bu evlilikten sonra kendisine Edinburgh Dükü unvanı verildi. Bu evlilikle birlikte Prens Philip, çok sevdiği halde denizcilik kariyerine kesin olarak veda etti.

DÖRT ÇOCUKLARI BULUNUYOR 

Prens Philip ile Kraliçe 2 Elizabeth’in, Charles,Anne, Andrew ve Edward adında dört tane çocuğu bulunuyor. Çift, torunlarının yanı sıra torunlarının çocuklarını göre şansını da elde etti.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol