Maske Aknesi Artık Hayatımıza Maskne Olarak Girdi! Peki Biz Cildimizi Nasıl Koruyacağız?

Sürekli maske kullanmak cilt sorunlarını da beraberinde getiriyor. Akne, sivilce, gül hastalığı gibi problemlerle alerjik durumlar gün geçtikçe artıyor. Özellikle maske, korunmasız bir ciltte yüzümüze devamlı sürtünerek kıl folikül ve yağ bezelerimizin ağızlarını tıkayarak ‘akne’ dediğimiz sivilcelerin oluşmasına zemin hazırlıyor. Hatta dünyada buna uygun yaygın bir kelime türetildi, maske sonucu oluşan bu akneler ‘Maskne’ olarak adlandırılıyor. Böylelikle bu dönemde cilt bakım gereksinimine ilgi artmaya başladı.

bakim-1024x683 Maske Aknesi Artık Hayatımıza Maskne Olarak Girdi! Peki Biz Cildimizi Nasıl Koruyacağız? Haberler Sağlık Haberleri
Sağlıklı Bir Cilt, Sağlıklı Bir Hayat!

Maskenin kapattığı bölgelerde cilt, daha havasız kalıyor ve yağlanmaya veya kurumaya daha müsait hale geliyor. Bu da gözeneklerin doğal dengesinin bozulmasına neden olarak sivilce ve benzeri oluşumların meydana gelmesine zemin hazırlamış oluyor. Özellikle çene, yanak ve boyun bölgesinde görülebilen bu oluşumların yanı sıra, burun içinde dahi sivilceler oluşması mümkün.

kadin_erkek_bakim Maske Aknesi Artık Hayatımıza Maskne Olarak Girdi! Peki Biz Cildimizi Nasıl Koruyacağız? Haberler Sağlık Haberleri
Covid-19 dan Maskeyle, Aknelerden Bakımla Korunun!

Peki akne/sivilcelerden korunmak için ne yapmalıyız?

  • Maske kullanımı sırasında makyaj yapmak veya tıkayıcı kozmetik ürünlerin kullanılması aknenin tetiklenmesine neden olabilir. Yoğun makyajdan, tıkayıcı kozmetik ürünlerden mümkün olduğunca kaçının. 
  • Cildinizi günlük olarak temizleyin ve nemlendirin. Özellikle kokusuz, paraben içermeyen, mümkün olduğunca doğal içerikli ürünler kullanmaya dikkat edin.
  • Yüze dezenfektan veya kolonya sürmemeye, yüz bölgesine ıslak mendil kullanmamaya özen gösterin.
  • Rutin olarak sabahları deriyi kurutmayan, cilt tipinize uygun olan bir temizleyici ürünle el ve yüzünüzü temizleyin. Arkasından cildinize su bazlı nemlendirici uygulayın.
  • Nemlendiriciyi kullandıktan 30 dakika sonra yüzünüze maskeyi takmalısınız.
  • Maskeyi takmadan önce akne/sivilce üzerine çinkolu kremler sürerek maske ile teması azaltabilirsiniz.
  • Belirli aralıklarla maskeyi çıkarın. Uygun ortamlarda ara ara cildi havalandırmak ve yıkamak iyi gelecektir.
  • Hassas bir cilde sahipseniz, yüzde yüz pamuklu kumaştan yapılmış, iç kısmı yumuşak maskeler kullanın.
  • Maskenin altına, evde pamuklu bir kumaşla yapacağınız maskeyi takıp, üzerine normal maskenizi takarsanız, maskenin cilt ile temasını kesmiş ve alerji riskini ortadan kaldırmış olursunuz.
  • Haftada bir yapacağınız kürler de cildinizdeki gözeneklerin tıkanmasını önleyip sivilce oluşumunu engellemede yardımcı olacaktır.
İlgili Haber  İngiltere karar verdi! Seyircili maçlar...

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!