Matematik kaygısı nedir ve bununla nasıl başa çıkılır?

Yeni bir araştırma, matematik dersleriyle ilgili bir endişe duygusuna sahip olmanın, bir çocuğun sınıftaki öğrenimi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmasının yanı sıra, yetişkin yaşamını da olumsuz etkileyeceğini gösteriyor.

Matematik kaygısı, birçok insanın matematiksel problemleri çözerken, yaşadığı bir korku ve gerginlik duygusudur. Bu kaygı, çocukların sınıfta davranış sorunları, kaygı ve çarpıntı yaşamasına neden olabilir. Matematik kaygısından mustarip öğrenciler, standart matematik ve okul sınavlarında daha kötü performans gösterirler.

Endişeli düşünme, matematik problemlerini çözme yöntemlerinin hatırlanmasını engeller ve kişinin zihni “yeniden gruplayan” denen bir hale gelmesine neden olur. Yeni araştırma bulguları, matematik kaygısının yalnızca çocukların sınavlardaki performansını değil, aynı zamanda sınıfta yeni matematik problemlerini öğrenme yeteneklerini de olumsuz etkilediğini göstermektedir.

Araştırmacılar, matematik konusunda daha endişeli olan çocukların genellikle daha düşük bir farkındalık düzeyinde problem çözmeye başladığını buldu. Ayrıca araştırmalar, matematik kaygısı olan öğrencilerin sadece sınavlarda daha kötü performans göstermediğini, aynı zamanda öğrenme durumlarının ’da kötü olduğunu gösteriyor.

Homework-stress-web-copy Matematik kaygısı nedir ve bununla nasıl başa çıkılır? Haberler Sağlık Haberleri

Matematik kaygısı etkileri

Ne yazık ki matematik kaygısının olumsuz etkileri okulda bitmiyor. Bu duyguya sahip kişiler, günlük yaşamlarında finansal veya sağlıkla ilgili kararlar almak gibi seçim yapmakta da zorluk çekerler. Matematik kaygısının diğer yaygın yan etkileri arasında diğer kaygı biçimlerinin geliştirilmesi, erteleme, zorluklardan kaçınma ve düşük izzeti nefis ve öz saygı sayılabilir.

Araştırmacılar, anksiyetenin genel olarak bir kişinin yaşam başarısı ve memnuniyeti üzerinde büyük bir olumsuz etkisi olabileceğini, bu nedenle erken teşhis ve tedavi edilmesi gerektiğini söylüyor. Ebeveynler ve öğretmenler, çocuklara matematiksel kaygı duygusu aşılamada önemli bir rol oynarlar. Ebeveynler, bilgilerini artırarak çocuklarının matematik problemlerini çözmelerine ve evde çocukla eğlenceli oyunlar oynamalarına yardımcı olabilir.

Bilgisayar uygulamaları ve yazılımları da matematik pratiği yapmak için iyi bir yöntemdir. Bilgisayarla matematik öğrenmenin faydalarından biri de çocuğa interaktif ve ilgi çekici bir şekilde, yargılamadan öğretmesi ve uzmanlara ihtiyaç duymadan kullanılabilmesidir. Buna ek olarak, çocuğun halihazırda çözebildiği ve cesaretlendirdiği egzersizleri göstermek, onun özgüvenini artırabilir ve kaygıyı azaltabilir.

İlgili Haber  Yatarak kilo vermek ister misin? Ne yapmalısın?

Araştırmacılar, matematik kaygısının üstesinden gelmenin en iyi yolunun, başlamadan önce, önlem almak olduğunu söylüyorlar. Onlara göre matematiğe karşı olumlu bir tutum, okulun ilk yılından ve hatta ondan önce başlamalıdır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!