MEB’ten yeni sistem: Sınıfta kalma geri geliyor! İşte Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan açıklama

MEB’ten yeni sistem: Sınıfta kalma geri geliyor! İşte Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan açıklama

Sınıfta kalma geri geliyor! Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 2020-2020 eğitim öğretim yılı için ‘sınıfta kalma’ olarak bilinen sınıf tekrarı sistemine yeniden geçileceğini söyledi. İşte, sınıfta kalma sistemi ile ilgili detaylar…

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren önemli bir açıklama yaptı. Selçuk, 2020-2021 öğretim yılından itibaren ‘sınıfta kalma’ olarak bilinen sınıf tekrarı sisteminin yeniden geleceğini açıkladı. İşte, detaylar…

MEB SINIFTA KALMA SİSTEMİ GERİ GELİYOR!

Bakan Selçuk, 2020-2021 eğitim-öğretim yılından itibaren ortaokul ve liselerde sınıfta kalmayı yeniden getireceklerini açıkladı. Bunun nedenini ise şöyle anlattı: “Sınıfta kalmanın olmaması eğitimde önemli ölçüde seviye düşüklüğüne yol açtı. Dört işlemi bilmeden lise bitiriliyor. Eğitimde kalitenin daha da düşmemesi için bu sisteme son veriyoruz.”

ÖĞRENCİLER YÜZEYSEL KALIYOR

Liselerde ders sayısının azaltılması yönünde çalışmalar yapıldığını söyleyen Selçuk, “Öğrenciler fazla ders nedeniyle konularda yüzeysel kalıyor. Bunu önce pilot okullarda uygulayacağız ve sistemde köklü düzenleme yapacağız” diye konuştu.

YÜZDE 10’U ALINACAK

Geçen yıl liselere sınavla 120 bin öğrencinin alındığını hatırlatan Bakan Selçuk, bu yıl sınava katılacak öğrenci sayısının daha da yüksek olacağını söyledi. Veliler ve öğrencilerin rahat olması gerektiğini belirten Selçuk şöyle konuştu: “Biz 120 bin öğrenci olarak değil, yüzde 10 öğrenci yerleştireceğiz diye bakıyoruz. Yüzdelik dilim önemli. Çocukları asla mağdur etmeyeceğiz.”

Liseye geçiş sisteminde bir değişiklik olmayacağını, ancak soru şeklinde bazı düzenlemelere gidileceğini ifade eden Selçuk, “Liseye giriş sınavında o soruları yapmak isteyenlerin kitap okuması ve okuduğunu anlaması gerekiyor” dedi. Bakan, kitap okuma oranında da artış yaşadıklarını belirtti.

İlgili Haber  Sağlık Bakanlığından Son Dakika Açıklaması. Yüz Yüze Eğitim Başlıyor'mu?
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!