Microsoft, uzaktan çalışmaları yönetmek için Viva platformunu başlattı

Viva adlı yeni bir platformun piyasaya sürülmesiyle Microsoft, evden çalışanların yeni bir ev tabanlı iş ortamı oluşturmalarına yardımcı olmayı hedefliyor.

Microsoft, kısa süre önce bu platformu, “Microsoft Teams” için yayınladı.

Microsoft Viva bir uygulama değil. Bu sistem, uzaktan çalışmayı geliştirmek ve işletmelerin yönetilmesine yardımcı olmak için bir platformdur. İşletmeler, çalışanlarının refahı için yılda milyarlarca dolar harcıyor. Microsoft, Viva’nın dijital çağda önemli değişikliklere neden olacağını öne sürüyor.

Bu konuda Microsoft 365 CEO’su, insanların artık belirli bir yerde çalışmayı düşünmemesi gerektiğini belirtti. Bunun yerine, çalışanların birbirine bağlılığına ve insan dehasının bu şekilde nasıl kullanılacağına odaklanmalıdır dedi.

Microsoft Viva dört bölümden oluşuyor

Microsoft’a göre yeni dijital çağ için tasarlanan Viva, Microsoft Teams kurumsal etkileşim aracıyla entegre oluyor. Platformun dört ana bileşeni “iletişim”, “genel bakış”, “konular” ve “öğrenme” dir.

İletişim bölümü, şirket çıkarları ve politikaları gibi dahili iletişim veya kaynakları içerir. Aynı zamanda yeni çalışanların diğer çalışanları tanımak amacıyla kullanması için bir portal olarak tasarlanmıştır. Spataro (Microsoft 365 CEO’su), bu bölümden “dijital işyerine açılan kapı” olarak bahsetti.

Ayrıca, Microsoft, Viva iletişim bölümünü, Microsoft “SharePoint” teknolojisi esasında üretti. Bu bölüm, şirket haberleri, çalışan grupları ve dernekleri gibi şeyleri içerir ve genellikle meslektaşların birbirleriyle uzaktan iletişim kurmaları için bir gösterge panosudur.

microsoftvivaemployeeexperience-1024x645 Microsoft, uzaktan çalışmaları yönetmek için Viva platformunu başlattı Haberler Teknoloji

Microsoft, daha önce yöneticilerin şirketin uygulamalarını ve hizmetlerini kullanan tüm çalışanların verilerini incelemesine olanak sağladığı için eleştirilmişti.

Şimdi, Viva Genel Bakış bölümü, bu şirketin üretkenlik noktalarına doğru bir sonraki adımı olarak düşünülebilir.

Microsoft Viva’nın üçüncü bölümü öğrenme bölümüdür. Adından da anlaşılacağı gibi, bu bölüm personelin öğrenmesi ve gelişimi için planlanmıştır. Bu bölümde, işverenler çalışanlarına eğitim materyallerini ve kursları paylaşıyorlar.

İlgili Haber  Samsung ile Microsoft beraber çalışıyor!

Bu eğitim, LinkedIn, Microsoft Learn, kendi işletme hesabınız ve diğer işletme eğitimleri hakkında eğitimler içeriyor.

Konular, Viva’nın son bölümüdür. Spataro bu bölümde “Viva konuları organizasyon için bir Wikipedia olarak düşünülmelidir” diye açıklıyor. Bu bölümde, içeriği düzenlemek için yapay zeka kullanılıyor. Ek olarak, belgeler, videolar ve ilgili kişiler otomatik olarak tematik kartlar biçiminde çalışanlara sunuluyor. “Teams”, “Office” ve “SharePoint” gibi programlar, Temal kartları üretiyorlar.

Artık Microsoft 365 kullanıcıları tarafından, platformun Konular bölümü kullanılabiliyor ve genel bakış bölümünün genel bir ön izlemesi yeni kullanılmaya başladı. Microsoft ayrıca Viva Education’ın özel bir ön izlemesini başlattı ve 2021 yılına kadar platforma daha fazlasını eklemeyi planlıyor. Son olarak Microsoft, Viva’nın yeni başladığını ve diğer ortaklar için genişletilebilir bir platform sağlamak üzere tasarlandığını belirtiyor. Microsoft ayrıca, Corona salgınından sonra evden çalışmanın işletmeler için norm haline geleceğine inanıyor.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol