MIT, Origamiden ilham alarak, iç yaraları onarmak için cerrahi yapıştırıcı üretti

Origamiden ilham alan MIT araştırmacıları, minimal invaziv cerrahi aletlerin etrafını saran ve vücut içindeki dar kanallardaki yaraları tamamen iyileştiren bir cerrahi yapıştırıcı geliştirdiler.

Günümüzde birçok ameliyat, tümörleri veya diğer onarımları çıkarmak için kameralı minyatür tıbbi aletler kullanılarak küçük kesiklerle yapılmaktadır.

Çoğu doktor minimal invaziv cerrahiyi tercih eder. Bu cerrahiler, açık cerrahiye göre daha az ağrılıdırlar ve daha kısa tedavi sürelerine sahiptirler. Minimal invaziv cerrahinin en büyük zorluklarından biri, vücuttaki yaraların ve kesiklerin tamamen kapatılmasıdır.

Bu sorunu çözmek için MIT araştırmacıları, origamiden esinlenerek minimal invaziv cerrahi aletlerin etrafını saran bir tür cerrahi yapıştırıcı geliştirdiler.

Bu yapıştırıcı katlanmış bir kağıt parçası gibi görünüyor. Ancak vücuttaki organ veya dokularla temas ettiğinde, kontakt lensler gibi yaraya takılabilen esnek bir jele dönüşür.

MIT’nin buluşu, mevcut tıbbi yapıştırıcılara göre önemli avantajlara sahiptir. Örneğin bu malzeme, bakteri ve vücut sıvılarına maruz kaldıktan sonra kirlenmeye karşı direnç gösteriyor. Bir diğer büyük avantaj, zamanla ayrışması ve yok olmasıdır. MIT araştırmacıları, yapıştırıcıyı optimize etmek için doğrudan doktorlar ve cerrahlarla çalıştıklarını belirttiler.

Araştırmacılar, yapıştırıcının kolonoskopi sonrası oluşan boşluklardan organların bağlanmasına veya travma veya ameliyatla hasar gören kan damarlarının onarımına kadar çeşitli yaraları onarmak için kullanılabileceğini söylüyorlar.

Bu yapıştırıcı, orta katmanı hidrojelden ve NHS esterleri adı verilen bir bileşikten oluşan üç katmandan oluşuyor. Bu tabaka ıslak yüzeye maruz kaldıktan sonra tüm nemi emiyor ve esnek hale gelerek yaraları tamir ediyor.

Yapışkan bileşikler doku yüzeyi bileşikleri ile güçlü kovalent bağlar oluştururlar. Bu nedenle, boşluğu tamamen kapatma kabiliyetine sahiptirler.

İlgili Haber  Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı Toplandı. Fahrettin Koca son dakika açıklaması yapıyor.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!