Myanmar, Biden tarafından yaptırımlarla tehdit edildi

Joe Biden, pazartesi günü yaptığı açıklamada, iktidardaki Ulusal Demokrat Birlik partisi lideri Aung San Suu Kyi’nin ve diğer birkaç üst düzey yetkilinin tutuklanmasının, ülke anayasasına ve demokrasiye karşı bir saldırı olduğunu söyledi.

ABD Başkanı, ordunun halkın iradesini yok saymaya hakkı olmadığını düşünüyor. Ayrıca, demokratik bir sistem’de, seçimlerin geçerli sonuçları kolayca yok edilemediğini vurguladı.

Biden: “Myanmar halkı on yıldır seçimler, sivil yönetim ve barışçıl iktidar devri kurmak için çalışıyorlar. Bu ilerlemeye herkes saygı göstermelidir.” dedi.

Joe Biden, ordunun baskı altına alınabilmesi, tutukluların serbest bırakılması ve telekomünikasyon kısıtlamalarının kaldırılması için, uluslararası toplumu birleşik bir yanıt vermeye çağırdı. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri’nin, son on yılda demokrasiye doğru ilerlemesi nedeniyle Myanmar’a yaptırımları kaldırdığını vurguladı. Ancak, bu sürecin yaptırımların yeniden gözden geçirilmesine yol açacağını belirtti.

Son olarak, ABD cumhur başkanı, “Demokrasinin saldırıya uğradığı her yerde, ABD onu savunacaktır” dedi.

Myanmar’ın askeri komutanları son parlamento seçimlerine hile yapıldığını söylüyorlar. Bu komutanlar, Aung San Suu Kyi lehine oylamanın sonucunu geçersiz buluyorlar.

IEC, ordunun şikayetini reddetti, ancak ordu daha önce hükümete karşı “harekete geçeceğini” söylemişti.

İlgili Haber  Trump'a son darbe, en yakınından geldi!
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!