Myanmar darbeci lideri: Demokrasi için ordu ile “el ele”

Myanmar darbeci lideri: Demokrasi için ordu ile “el ele”

Myanmar’ın darbe lideri, Cuma günü ülkenin Birlik Günü tatilini, insanları demokrasi istiyorlarsa orduyla birlikte çalışmaya çağırmak için kullandı; bu talep, tutukluluktan salıverilmesi için bastıran protestocular tarafından alay konusu olacak bir talep. ülkelerinin seçilmiş liderlerinden.

Myanmar’ın darbe lideri, Cuma günü ülkenin Birlik Günü tatilini, insanları demokrasi istiyorlarsa orduyla birlikte çalışmaya çağırmak için kullandı; bu talep, tutukluluktan salıverilmesi için bastıran protestocular tarafından alay konusu olacak bir talep. ülkelerinin seçilmiş liderlerinden.

Kıdemli General Min Aung Hlaing, ordu için yerel terimi kullanarak, “Demokrasinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi için tüm ulusun Tatmadaw ile el ele vermesini ciddiye alıyorum” dedi. “Tarihsel dersler bize, yalnızca ulusal birliğin Birliğin dağılmamasını ve egemenliğin devam etmesini sağlayabileceğini öğretti.”

Yeni cunta, askeri komutanın Myanmar’ın Küresel Yeni Işığı gazetesinde Cuma günü yayınlanan mesajına ek olarak, binlerce tutsağı serbest bırakarak ve diğer mahkumların cezalarını azaltarak Birlik Günü’nü kutlayacağını da duyurdu.

Min Aung Hlaing’in 1 Şubat darbesi, Nobel ödüllü Aung San Suu Kyi’nin sivil hükümetini devirdi ve kısa süre önce seçilen milletvekillerinin yeni bir Parlamento oturumu açmasını engelledi. 50 yıllık askeri yönetimi takiben demokrasiye doğru yaklaşık on yıllık ilerlemeyi tersine çevirdi ve ülke çapındaki şehirlerde yaygın protestolara yol açtı.

Ordu, Suu Kyi hükümetinin Kasım seçimlerinde sahtekarlık iddialarını düzgün bir şekilde soruşturmadığı için müdahale etmek zorunda kaldığını söyledi, ancak seçim komisyonu bu iddiaları destekleyecek hiçbir kanıt olmadığını söyledi.

BM’nin üst düzey insan hakları kurumu darbeyi tartışmak için Cuma günü acil bir oturum açtı, Perşembe günü ABD, Myanmar’ın üst düzey askeri yetkililerini hedef alan yeni yaptırımlar duyurdu.

Darbeye karşı son mitingler – şimdi Myanmar’ın en büyük iki şehri Yangon ve Mandalay’da günlük olaylar – beşten fazla kişinin toplanmasına ilişkin resmi yasağa rağmen hayatın her kesiminden insanları çekti. Fabrika çalışanları ve memurlar, öğrenciler ve öğretmenler, sağlık personeli ve LGBTQ topluluklarından insanlar, Budist rahipler ve Katolik din adamları yürürlükte.

İlgili Haber  Tesla Cybertruck, ATV, Roadster & Yüzünü gösterdi!

Myanmarlı ünlüler de dahil olmak üzere binlerce protestocu, Pekin’in darbeyi kınamadığını söylediklerini eleştirmek için Cuma günü Yangon’daki Çin Büyükelçiliği önünde gösteri yaptı.

Protestocuların çoğu yerel uluslararası okullardan ve üniversitelerden öğrencilerdi ve “Diktatörlük istemiyoruz”, “Askeri darbeye yardım etmeyi bırak” ve “Liderimizi serbest bırak” yazılı tabelalar tuttular.

Protestocu Phyo Yadana Aung, “Öğrenciler ve insanlar kan dökmek üzere” dedi. Devlet medyasını protestolarla ilgili “yanlış bilgi” yaymakla suçladı. Bunun olmasına izin veremeyiz.

Perşembe günü, Myanmar’ın çok uzak sınır devletlerinde yoğunlaşan etnik azınlık gruplarından insanlar katıldı – bazı grupların Burman çoğunluğunun kontrolüne kızdığı ve aynı zamanda Suu Kyi ile farklılıklarının olduğu bir ülkede çarpıcı bir birlik gösterisi . Ancak, daha fazla özerklik için silahlı mücadelelerini acımasızca bastıran orduya karşı derin güvensizlikleri, onları partisiyle ittifak haline getirdi.

Min Aung Hlaing’in, 1947’de Myanmar’ın, o zamanlar Burma olarak bilinen ve ülkenin etnik gruplarının birçoğunun sonraki on yıllar boyunca birleşmeyi kabul ettiği tarihi kutlayan ulusal bayram olan Birlik Günü’nde gelen, Min Aung Hlaing’in birlik çağrısıyla protestocuların etkilenmesi pek olası görünmüyor. İngiliz sömürge yönetimi.

Hükümet medyasında Cuma günü yayınlanan cuntanın af emirlerinde, 55 yabancı mahkumla birlikte 23.314 mahkumun serbest bırakılacağı belirtildi. Emirler ayrıca bazı ölüm cezalarını ömür boyu hapis cezasına çevirdi ve diğer hapis cezalarının sürelerini düşürdü.

Darbeyi ve protestoların bir kısmını dağıtmak için tazyikli su ve plastik mermi gibi polis gücünün kullanılmasını geniş çapta kınayan uluslararası toplumu da kazanması pek olası değil.

Uluslararası haklar grubu Uluslararası Af Örgütü, cuntanın tutukluları serbest bırakmasını “askeri yetkililerin her gün insan haklarını çiğnemesinden uzaklaştırmak için tasarlanmış bir gösteri” olarak nitelendirdi.

Grubun kampanyalardan sorumlu bölge müdür yardımcısı Ming Yu Hah yaptığı açıklamada, “Darbenin başlangıcından bu yana ordunun yüzlerce kişiyi iktidarlarına barışçıl bir şekilde meydan okudukları için hapse attığı gerçeğini vurgulamalı” dedi.

İlgili Haber  Fransa'nın Lyon belediye başkanı, okul yemeklerinden eti çıkarmaya karar verdi

BM İnsan Hakları Konseyi Cuma günkü toplantısında, Suu Kyi de dahil olmak üzere “keyfi olarak gözaltına alınanların” derhal serbest bırakılması ve üst düzey BM yetkililerinin ülkedeki incelemeyi artırmak için daha fazla harekete geçmesi çağrısında bulundu.

Konseyin yaptırım uygulama yetkisi yoktur, ancak hak ihlalleri ve ihlalleri konusunda güçlü bir siyasi spot ışığı yetiştirebilir.

İnsan Hakları Yüksek Komiser Yardımcısı Nada al-Nashif, “Myanmar ordusunun bu ayın başlarında iktidarı ele geçirmesi, on yıllık zor kazanımların ardından ülke için büyük bir gerileme oluşturuyor” dedi.

Myanmar’ın önceki on yıllık askeri yönetimi sırasında, Batılı hükümetler yaptırımlar uyguladılar, ancak 2010 ve 2015 seçimleri ülkenin demokrasiye yönelik geçici adımlarını gösterdiğinde bunlar hafifletildi.

Yeni ABD yaptırımları Perşembe günü Min Aung Hlaing ve yardımcısı Soe Win’in yanı sıra Devlet İdare Konseyi’nin dört üyesi olarak duyuruldu. ABD Başkanı Joe Biden tarafından imzalanan bir icra emri, Hazine Bakanlığı’nın yaptırım uygulananların eşlerini ve yetişkin çocuklarını hedeflemesine de izin veriyor.

Hareket, generallerin Amerika Birleşik Devletleri’nde tutulan Myanmar hükümet fonlarına 1 milyar dolardan fazla erişimini engelleyecek.

ABD harekatının Myanmar’ın askeri rejimi üzerinde ne gibi bir etkisi olacağı henüz belli değil. Askeri liderlerin çoğu Müslüman Rohingya azınlığa yönelik saldırılar nedeniyle zaten yaptırım altında.

Kaynak : https://apnews.com/article/world-news-myanmar-democracy-army-yangon-e09fa5d707143791058ab42386a1ff93
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ekibi olarak önceliğimiz daima siz sevgili okurlarımız.
2-3 yılı aşkın süredir aktif olarak İnternet sektöründe yer almaktayım. Amacımız siz değerli okurlarımıza doğru ve hızlı haberi yayınlamak.

Hedefi Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) Veri Bilimci (Veri Analisti)

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!