NASA neden diğer gezegenlerin yeryüzündeki mikroplarla kirlenmesini engelliyor?

NASA, ‘’Perseverance’’ keşif aracını sterilize ederek, Dünya’dan Mars’a herhangi bir virüs ve mikrop bulaşmasını engelledi.

“Perseverance” bize, Mars’ın uzak geçmişinden yeni bilgiler vermeye hazır. NASA’nın görevdeki başlıca zorluklarından biri, Mars’a bakteri, virüs veya başka herhangi bir karasal mikrop göndermemek ve diğer gezegenlerin kirlenmesini önlemek için, ekipmanı sterilize etmekdir.

Örneğin NASA, uzay ekipmanı inşa etmek için “temiz odalar” kullanıyor. Temiz oda, adından da anlaşılacağı gibi, herhangi bir potansiyel kirletici madde içermiyor. Ayrıca, NASA bu oda’da, uzaya gönderilmesi gereken bileşenleri üretip, test ediyor.

Temiz odalarda çalışan NASA bilim adamları ve mühendisleri, tehlikeli bulaşıcı hastalıkları önlemek için tıp personeli tarafından giyilen giysilere benzer kıyafetler giymelidirler.

NASA mühendisleri, kendilerini hastalanmaktan korumak için, uzay ekipmanlarının kendi vücutlarından gelen mikroplarla kirlenmesini engelliyorlar.

NASA’nın katı kuralları olmaz ise, mikroorganizmalar uzay veya Mars gibi diğer gezegenlere gidip onları enfekte edebilirler.

43172_PIA23317-1024x768 NASA neden diğer gezegenlerin yeryüzündeki mikroplarla kirlenmesini engelliyor? Haberler

Ama neden mikropların ve mikroorganizmaların diğer gezegenlere girmesini engellemeliyiz?

Cevap basit; çünkü insanlar dünya dışı bir yaşam arıyorlar. Araştırmacılar, Mars’ın geçmişinde veya şimdiki hayatının varlığından hala emin değiller. Bu yüzden, ona mikroskobik organizmalar götürmek, Kızıl Gezegendeki yaşam arayışını sadece daha zor hale getirir.

Örnek olarak, Perseverance’ın Mars’a birkaç mikrop taşıdığını ve bunları gezegene yaydığını ve ardından bunları içeren kaya örneklerini Dünya’ya gönderdiğini varsayalım. Bu durumda, kayaları inceledikten sonra araştırmacılar, Mars’ta yaşam bulunduğuna inanırlar. Hal bu ki bu mikroorganizmalar yer yüzünden Mars’a taşınmışlar.

Böyle bir olay, yaşamı keşfetme çabalarını ciddi şekilde zorlaştırı ve gelecekteki tüm keşifler değersiz olurlar.

Perseverance keşif aracının Mars yüzeyine inmesi için geri sayım başladı. Her şey planlandığı gibi giderse, bu gelişmiş robot önümüzdeki perşembe günü Kızıl Gezegene ulaşacak. NASA web sitesinde yayınlanan istatistiklere göre, bu araç yaklaşık 450 milyon kilometre (yani yolculuğun% 95.48’i) gitti ve Mars’tan sadece 21 milyon kilometre uzaklıktadır.

İlgili Haber  Son Dakika: Konya'da Feci Kaza
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

1 Yorum

Popüler Yorumlar

Ayaz Ali  -  9 February 2021 / 17:56

Kendi gezegenimizi kirlettiğimiz yetmedi sıra diğer gezegenlerde galiba 😀

Yoruma git

Tüm Yorumlar

Kendi gezegenimizi kirlettiğimiz yetmedi sıra diğer gezegenlerde galiba 😀

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol