NASA, uzay iklimini daha iyi anlamak için iki yeni görevi onayladı

NASA, uzay iklimini ve Dünya atmosferinin güneş parçacıkları ve manyetik alanlarla etkileşimini incelemek için iki yeni görevi onayladı. Bu durum, gökyüzünde Aurora borealis gibi güzel sahnelere yol açabilir, ancak yörüngedeki uydular ve diğer elektronik cihazlar için sorunlara neden olabilir.

Bu sorunlar, uluslararası uzay ajanslarının Dünya, atmosfer ve güneş arasındaki ilişki ve ayrıca uzay hava tahmini hakkında daha fazla bilgi edinmek için birlikte çalışmalarını teşvik etti.

İlk görev, Japon uzay ajansı Jacsa tarafından yönetilen Epsilon Ultraviyole Spektroskopi Teleskopu (EUVST) olarak adlandırılıyor. Güneş teleskopu, güneşi gözlemlemek ve güneş rüzgarları hakkında bilgi toplamak için uzaya fırlatılacak. Bu görevin amacı, bu tür patlamaların nedenini anlamaktır.

İlk görev JACSA tarafından tek başına gerçekleştirilmeyecek ve NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) dahil olmak üzere diğer kurumlar, bu uzay ajanslarının deneyimlerini, uzmanlıklarını ve donanımlarını kullanarak projeye dahil olacaklar.

Dunyamizin-Manyetik-Alani NASA, uzay iklimini daha iyi anlamak için iki yeni görevi onayladı Haberler Teknoloji

İkinci görev, Dünya’nın “manyetosferini” inceleyen Siemens Electrojet Görüntüleme Probu (EZIE) olarak adlandırılıyor. Manyetosfer, bizi radyasyondan koruyan manyetik bir alandır. EZIE, jeomanyetik aktivite seviyelerini ölçerek, Aurora ve manyetosferin nasıl ilişkili olduğunu keşfeder.

İnsanlar uzun zamandır Aurora borealis’in tadını çıkarmış olsalar da, nasıl oluştukları hakkında henüz tam bilgiye sahip değiller. Görev, Dünya’yı yörüngeden ve 96 ila 144 km yükseklikte izleyebilen üç küçük CubeSat içerir.

Bu uzay ajansları EUVST misyonunu 2026’da ve EZIE misyonunu 2024’te tamamlamak istiyor. Bu iki görevle bilim adamları, karmaşık uzay iklim sistemi hakkında daha fazla bilgi edinmeyi ve birbirine bağlı bir sistem olarak güneşi, uzayı ve dünyayı incelemeyi umuyorlar.

İlgili Haber  Dünya'ya Neler oluyor?
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!