Neden aşılanmış bazı insanlar hala Corona virüsüne yakalanıyorlar?

Vatandaşlarını Corona virüs salgınına karşı aşılamaya başlayan ülkelerden gelen raporlar, Corona virüs aşısının bir veya iki dozunu alanlar arasında, testlerinin pozitif olduğu vakalar olduğunu gösteriyorlar.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, bu olay en az üç Kongre üyesinin başına geldi: Adriano Espaillat New york’tan, Stephen Lynch Massachusetts‘den ve Lori Trahan Massachusetts demokrat partisinden.

Uzmanlar, bu tür vakaları görmenin şaşırtıcı olmadığını söylüyorlar. Ayrıca, bu meselenin aşı ve enjeksiyon ile herhangi bir ilgisi olmadığını düşünüyorlar.

Mütehassıslara göre, bunun birkaç nedeni var:

  • Birincisi, aşılar hemen etki göstermiyorlar. Aşıyı aldıktan sonra vücudun virüse karşı bağışıklık kazanması birkaç hafta sürüyor.

Ek olarak, Amerika Birleşik Devletleri gibi Pfizer-Biontech ve Moderna aşıları kullanan bazı ülkelerde, aşının vücutta tam anlamıyla etkili olabilmesi için yaklaşık 20 gün aralıklarla iki aşamalı aşılama yapılması gerekir.

  • İkincisi, aşılanan kişi, aşılamadan önce Corona virüs ile enfekte olmuş olabilirler. Ancak bunun farkında olmayıp, Corona aşılarından birini almaya çalışıyorlar. Böyle bir kişi Corona testi yaptırırsa, sonuç pozitif olacaktır.
  • Uzmanlar, aşıların hastalığı önlediğini ancak enfeksiyonu önleyemeyeceğini vurguluyor. Corona aşısı, hastanın hastaneye kaldırılmasını veya Covid 19’un hastanın ölmesine neden olmasını önleyecektir.

Bilim adamları, aşıların insanların Corona virüsüne yakalanmasını veya insandan insana geçmesini önlemede ne kadar etkili olduğunu henüz bilmiyorlar.

  • Son olarak, en iyi aşılar bile tam anlamıyla etkili değiller. Moderna ve Pfizer-Bion gibi aşıların etkinliği çok yüksek olsa bile, %100 değildir. Bu nedenle aşılananlar maske takmaya ve sosyal mesafelerini korumaya devam etmeliler.

İlgili Haber  ABD seçimi, mülteciler ve göçmenlerin yararlandığı sağlık hizmetlerini nasıl etkiledi
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!