Nvidia, SoftBank’tan Arm satın almak için rekor kıran 40 milyar dolarlık anlaşma yaptı

Nvidia Pazar günü, İngiliz şirketi Arm Holdings’i Japon holding SoftBank’tan 40 milyar dolara satın almayı kabul ederek tarihin en büyük, en pahalı yarı iletken anlaşmasını duyurdu

Nvidia Pazar günü, İngiliz şirketi Arm Holdings‘i Japon holding SoftBank’tan 40 milyar dolara satın almayı kabul ederek tarihin en büyük, en pahalı yarı iletken anlaşmasını duyurdu . SoftBank daha önce 2016’da Arm’ı 32 milyar dolara satın almıştı. O zamana kadarki en büyük yatırımı ve muazzam bir şekilde karşılığını almış gibi görünüyoruz.

Anlaşmaya göre Nvidia, SoftBank’a Nvidia hissesi olarak 21,5 milyar dolar, 12 milyar dolar nakit ve Arm’ın belirli finansal hedeflere ulaşması için nakit veya hisse senedi olarak 5 milyar dolar ödeyecek. Nvidia ayrıca Arm’ın çalışanlarına 1.5 milyar dolarlık eşitsizlik ödeyecek. 

Nvidia CEO’su Jensen Huang bir basın bülteninde , “Kombinasyonumuz, yapay zeka çağı için olağanüstü bir konuma sahip bir şirket yaratacak” dedi . “NVIDIA’nın yapay zeka bilgi işlem yeteneklerini, Arm’s CPU’nun geniş ekosistemi ile birleştirerek, buluttan, akıllı telefonlardan, PC’lerden, kendi kendine giden arabalardan ve robotikten, IoT’yi geçmek için bilgi işlem geliştirebilir ve yapay zeka hesaplamayı dünyanın her köşesine genişletebiliriz.”

Nvidia_logo Nvidia, SoftBank'tan Arm satın almak için rekor kıran 40 milyar dolarlık anlaşma yaptı Haberler Teknoloji

Arm, merkezi Cambridge’de kalacak olan Nvidia’ya bağlı bir bölüm olacak. Nvidia, dünyanın dört bir yanından çok yetenekli araştırmacıları çekmek için Arm CPU’larla çalışan yeni bir AI süper bilgisayarı inşa etmeyi amaçlayarak onu “birinci sınıf bir AI araştırma tesisine” dönüştürmeyi hedefliyor.

Forbes analisti Patrick Moorhead, Nvidia’nın Arm satın almasının sadece “şimdiye kadarki en önemli yarı iletken anlaşması” değil , aynı zamanda mükemmel bir uyum olduğuna inanıyor . Nvidia yıllardır lider bir GPU üreticisi iken, Arm mobil CPU pazarında baskın bir güçtür. Bu nedenle, iki işletme birbirine iltifat etme ve teknolojide mutlak bir güç merkezi olma konusunda büyük bir potansiyele sahip.

“Nvidia çalarken Kol, Nvidia değil ya başarılı olmadığını alanlarda oynadığı birçok yerde Kol başarılı olduğunu, değil değil ya yok” Moorhead söyleyen bir de Forbes op-ed Pazar günü geç saatlerde.

interviews-technology-arm-holdings Nvidia, SoftBank'tan Arm satın almak için rekor kıran 40 milyar dolarlık anlaşma yaptı Haberler Teknoloji

Arm sözcüsü Phil Hughes, Mashable’a Ar-Ge yeteneklerinin, mevcut planlarının ve Birleşik Krallık’taki varlığının Nvidia’nın kaynaklarıyla güçlendirileceğini söylerken, Nvidia ve Arm ileriye dönük planlarla uyumlu görünüyor.

İlgili Haber  Türksat5A Canlı Fırlatma Anı l Canlı Yayın!

SoftBank, Nvidia’daki yüzde 10’dan daha küçük bir mülkiyet hissesi nedeniyle, satıştan sonra Arm’da hala bir miktar ilgiye sahip olacak. SoftBank , 2019’da Nvidia’daki yüzde 4,9 hissesinin tamamını 3 milyar doların üzerinde satarken, bu yıl Amerikan teknoloji şirketine 220 milyon dolar yatırım yaptı . Bir sözcü, Mashable’a, bu yeni anlaşmanın SoftBank Nvidia’nın en büyük aktif hissedarı olacağını söyledi.

Yine de satışın tamamlanması biraz zaman alacak. Nvidia, yaklaşık bir buçuk yıl içinde sonuçlandırılmasını bekliyor, bundan önce Çin, AB, İngiltere ve ABD’den yasal onay alınması gerekecek. 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ekibi olarak önceliğimiz daima siz sevgili okurlarımız.
2-3 yılı aşkın süredir aktif olarak İnternet sektöründe yer almaktayım. Amacımız siz değerli okurlarımıza doğru ve hızlı haberi yayınlamak.

Hedefi Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) Veri Bilimci (Veri Analisti)

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!