Ortadoğu’ya askeri silah ihracatı son on yılda “yüzde 25” arttı

İsveç’in başkenti Stockholm’da bulunan uluslararası bir düşünce kuruluşunun yaptığı bir araştırma, Orta Doğu’ya silah ihracatının son on yılda yüzde 25 arttığını gösteriyor.

Askeri çatışmaları inceleyen ve silah değişimlerini analiz eden Stockholm Uluslararası Barış Araştırma Enstitüsü’ne (SIPRI) göre, dünya çapında silah satışları son on yılda istikrarlı bir şekilde arttı. Suudi Arabistan, Mısır ve Katar gibi ülkeler’de askeri silah alımlarında önemli bir artış var. Bu nedenle, Orta Doğu’ya silah ihracatı çoğaldı.

SIPRI’nin raporuna göre, dünyanın en büyük silah ithalatçısı Suudi Arabistan’dır. Bu ülkenin askeri teçhizat ihracatı son on yılda yüzde 61 arttı. Mısır ve Katar, askeri silah ithalatında sırasıyla yüzde 136 ve 361 artış yaşadı.

SIPRI’ye göre, silah satışları dünya çapında 2011 ve 2020 arasında istikrarlıydı. Buna rağmen, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Almanya silah ihracatlarını arttırdılar. Aksine, Rusya ve Çin’den yapılan silah ihracatı bu dönemde düştü.

145c8606f4648fb Ortadoğu'ya askeri silah ihracatı son on yılda "yüzde 25" arttı Haberler

Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Almanya, dünya çapında ilk beş askeri silah ihracatçıları arasındalar.

 Stockholm Uluslararası Barış Araştırma Enstitüsü’ne göre, Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en büyük askeri silah ihracatçısıdır. Ek olarak, ABD son on yılda toplam silah ihracat payını yüzde 32’den yüzde 37’ye çıkardı.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü, 1966’da kuruldu. Bu kurumun sermayesinin bir kısmı, isveç devleti tarafından temin ediliyor.

İlgili Haber  Corona'nın yaygınlığına rağmen Ganj kıyılarında yüzbinlerce Hindu toplandılar
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!