Papa Francis, Necef’te Ayetullah Ali Sistani ile görüştü

000 9494CL

Dünyanın Katolik lideri Papa Francis, cumartesi sabahı Necef’e geldi. Papa burada ülkenin en etkili Şii din adamlarından biri olan Ayetullah Ali Sistani ile görüştü. Papa Francis, üç gün boyunca Irağı ziyaret edeceğini duyurmuştu.

Sistani’nin ofisinden yapılan açıklamaya göre, Papa ile yaptığı görüşmede Hıristiyanların “Irak’ta güven ve barış içinde” yaşayabilmeleri ve “anayasaya göre” haklarından yararlanabilmeleri gerektiğini vurguladı.

Ayetullah Sistani, Irak’ın iç siyasetteki en güçlü din adamlarından biridir. Sistani’nin desteği ile, 2005 yılında, “Birleşik Irak Koalisyonu”, Irak vatandaşlarının büyük çoğunluğunun oylarıyla, Irak parlamentosuna girmeyi başardı. 2014’te yüzbinlerce Iraklı bu liderin savaş emriyle, IŞİD’le savaşmak için seferber oldular. Ayrıca, 2019’daki halk protestoları sırasında Irak hükümetine destek vermemesi, Başbakan Adil Abdul-Mehdinin istifasına neden oldu.

Söz konusu olan görüşme, Necef’te dar bir ara sokakta bulunan Ayetullah Sistani’nin evinde gerçekleşti. Reuters, Irak cumhurbaşkanlığına yakın bir kaynaktan bilgi edinerek, Sistani, hiçbir Iraklı yetkilinin bulunmaması koşuluyla Papa Francis ile görüşmeyi kabul ettiğini söyledi.

Söylentilere göre, bazı Şii militan gruplar bu görüşmeyi tasvip etmeyip, ülke işlerine Batı müdahalesi adını vererek karşı çıktılar.

773x435_cmsv2_cee8ef55-0c5f-5740-a230-a2fdbee86162-5431592 Papa Francis, Necef'te Ayetullah Ali Sistani ile görüştü Haberler

Irak hükümeti, papanın güvenliğini sağlamak için gezi sırasında yaklaşık 10.000 güvenlik personeli görevlendirdi. Ayrıca, Papanın güvenliğini sağlamanın yanı sıra koronavirüsün mümkün olduğunca yayılmasını önlemek için sokağa çıkma yasakları da çıkardı.

Dünyanın Katolik lideri, daha önce, dinler arası diyalog politikasını uygulamak için, Müslüman olan Türkiye, Ürdün, Mısır, Bangladeş, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Filistin’i ziyaret etti.

Papa Francis, gezisinin ikinci gününde üç dininde (İslam, Hıristiyanlık ve Musevilik) atası olan İbrahim’in doğum yeri, Ur şehrini, ziyaret edecek. Bu ziyaret, Papa’nın Irak ziyaretinin en önemli nedenlerinden biri sayılıyor.

Papa, Irak’ta Müslümanlar, Yezidiler ve Sabeans (Mandaeans) ile birlikte harap durumda olan bu tarihi kentte ibadet etmeyi planlıyor. Papa Francis’in Irak ziyareti, Corona virüsünün yayılmasından sonra, ilk yurt dışı gezisidir ve ilk kez bir papa Irağı ziyaret ediyor.

İlgili Haber  WhatsApp, Telegram'ın izinden gitmeye devam ediyor.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!