Plastik atıklar yapıştırıcıya dönüşüyor

Plastikler, çevrenin başlıca düşmanlarından biridir. Bilim adamları, plastik atıklarını çeşitli şekillerde geri dönüştürüp, yeniden kullanmak istiyorlar. Bir araştırma ekibi, plastik atıklarını değerli bir yapıştırıcı maddeye dönüştüren bir çalışma yaptı.

Geri dönüşüm firmaları arasında karton, cam ve hurda daha popüler olup, plastikler daha az kullanılıyor. Plastiği geri dönüştürmek ve yeniden kullanmak çok zordur ve yeni ürün, kullanılan üründen daha az değerlidir. Polietilen, dünya çapında yılda 100 milyon ton üretilen en yaygın plastiktir.

pm_7379_133_133399-s0aogiqcji-whr-1024x858 Plastik atıklar yapıştırıcıya dönüşüyor Haberler Teknoloji

Bu üretim seviyesinin yanı sıra çevre üzerindeki yıkıcı etkileri, araştırmacıları bunlara odaklanmaya teşvik etti ve Berkeley Üniversitesi’ndeki bir araştırmacı ekibi, polietileni birçok özelliğini korurken yeniden kullanıma hazır hale getirebilecek bir süreç geliştirdi. Ekip, bu polimerlerden birine “hidroksil” grubunu ekleyerek, metallere yapışan bir yapıştırıcı üretti. Moleküler hidroksil, bir oksijen ve hidrojen atomundan oluşur.

Bu amaca ulaşmak için araştırmacılar, polar olmayan bir çözücüye daldırıldığında plastiği eritmek için yüksek sıcaklıklarda çalışabilen “döndürülmüş potasyum florlu porfirin” adı verilen katalitik bir işlem kullandılar. Bu bileşiğe biraz alkol eklenerek, sıradan yapıştırıcılara göre 20 kat daha fazla yapışma sağlayan bir tutkal üretilir.

Bu işlem, polietileni yapıştırıcıya dönüştürme olasılığı, implantlar gibi çeşitli uygulamalarda veya metal teller için yalıtım olarak kullanılmalarına yol açabilir. Ayrıca bu yapıştırıcıyı plastik ve metalden daha dayanıklı ürünler yapmak için kullanmak mümkündür.

Bu geri dönüşüm yöntemi çok ekonomik olmasa da uygulamalarının artması ile bazı firmalar kullanmaya karar verebilir ve artan plastik ve plastik ürün üretimine etkisi olacaktır.

İlgili Haber  Son Dakika: Sosyal Medya Çöktü!
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!