Sarah Everard’ın anıtına yapılan saldırının ardından Londra Polis Şefi’nin istifası talep edildi

Hükümeti eleştirenler ve şehirdeki pek çok kadın hakları aktivisti, cumartesi akşamı Sarah Everard’ın anma törenine baskın düzenleyen Londra polisinin davranışına yönelik eleştirilerin ardından Londra Polis Şefi Cressida Dick’in istifasını istediler. Onlar, eylemlerinin “şehirdeki milyonlarca kadının polise olan güvenini kaybetmesine” neden olduğunu söylediler.

Sarah Everard, 3 Mart’ta ortadan kaybolan 33 yaşındaki bir kadının adı. Bu kadının cesedini bir hafta sonra, 10 Mart’ta güneydoğu Londra’da ormanlık bir alanda buldular.

Olayla ilgili bir soruşturma, Wayne Couzens ​​adlı bir İngiliz polis memurunun tutuklanmasına neden oldu.

48 yaşındaki Cousins’in duruşması, cumartesi günü genç kadını kaçırma ve öldürme suçlamasıyla başladı.

Cumartesi akşamı yüzlerce kadın hakları aktivisti, Sarah Everard’ın son kez görüldüğü mekanda toplandılar. Toplananlar, çiçek dalları bırakıp, mum yakarak Sarah’yı andılar.

Ancak polis, corona virüs salgını nedeniyle toplanmaların yasak olduğunu iddia edip, mitinge baskın düzenledi. Katılanlar ile polis arasında gerginlik yaşandı. Polis baskın sırasında, katılımcılardan dördünü kanunlara aykırı davrandıklarından dolayı tutukladı.

Etkinliğe katılanlar, mitingin İngiltere’deki kadınların günlük yaşamlarında karşılaştıkları tehlikelere dikkat çekmeyi amaçladığını söylediler.

773x435_cmsv2_b5150d0f-0d8e-55fb-8394-6ed75b224c9f-5452048 Sarah Everard'ın anıtına yapılan saldırının ardından Londra Polis Şefi'nin istifası talep edildi Haberler

Polisin davranışları üzerine protestolar patlak verirken, İngiliz İçişleri Bakanı Priti Patel, Londra polisinden kendisine “ne olduğuna dair tam bir rapor” ve polisin sosyal medyada, protestocularla davrandığına dair “rahatsız edici” görüntüler hakkında bir açıklama beklediğini duyurdu.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, görüntülerin “Londra polisinin tepkisinin o sırada uygunsuz olduğunu” gösterdiğini söyledi.

Sarah Everard’ın ölümü İngiliz toplumunu şok etti. Bu dosyanın soruşturması devam ederken, Glasgow, Nottingham, Birmingham ve Bristol’da cinayet ve adam kaçırma olayını anmak için bir anma töreni düzenlediler. Cumartesi akşamı İngiltere Başbakanı’nın ofisi ve evi olan No 10, Downing Street merdivenlerinde itiraz amaçlı bir mum yaktılar.

İlgili Haber  Kızıldeniz'de bir İran gemisinde patlama; Medya saldırıdan İsrail'i sorumlu tuttu
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!