Sevdiğimiz İnsanın Sevgi Dili Nedir?

İlişkilerimizde neden bir süre sonra tartışmalar can sıkıcı bir hal alır, bunun temelinde yatan şey nedir? Bu problemleri nasıl aşabiliriz ve neler yapabiliriz?

Aşık olduğumuzda ya da karşı cinse ilgi duyduğumuzda mutluluktan havalara uçar ve bu duygunun hep böyle süreceğine inanırız. Onu sürekli düşünür ve çoğu zaman kendimizi hayallere dalıp giderken buluruz. Oysaki yapılan araştırmalar sonunda ilişkilerin başlarında hissedilen bu duyguların ortalama iki yıl kadar canlı kalabilildiğini öğreniyoruz. Üç aşağı beş yukarı süre genellikle aynı oluyor ve sonunda hepimizin baş dönmesi geçiyor, ayaklarımız yere basıyor. İşte bu noktada, karşımızdakini görmek istediğimiz gibi değil, olduğu gibi görmeye başlıyoruz. Aslında aşık olma deneyimi, bir insanın sevilmek için duyduğu duygusal gereksinimi geçici olarak karşılıyor. Sizce bunun nedeni artık partnerimizi daha az seviyor olmamız mı yoksa onun sevgi dilini konuşmuyor olmamızdan mı kaynaklanıyor? En temel duygusal gereksinimimiz aşık olmak değil, birbirimiz tarafından gerçekten sevilmek, bu sevginin içgüdü ile değil akıl ve seçimle büyüdüğünü bilmektir.

Her insan sevdiğini ya da sevildiğini bir şekilde karşı tarafa göstermek ve bunu hissetmek ister, peki ama doğru sevgi dili nedir?

Sevginin hedefi, istediğiniz bir şeyi elde etmek değil, sevdiğiniz insanın saadeti için bir şey yapmaktır.

Dr. Chapman adında bir aile terapisti işte tüm bu dertlerimize deva olacak çok basit bir formül bulmuş. Aşık olduğumuz o insanın sevgi dilini şu beş yolu kullanarak öğrenebiliyoruz: onaylayıcı kelimeler, kaliteli zaman geçirme, hediye alma, hizmet eylmeleri ve fiziksel temas.

İşe önce kendi sevgi dilimizi keşfetmeyle ve kendimizi tanımayla başlıyoruz. Şimdi durup düşünün ve bu seçenekleri kendinize göre bir önem sırasına koymaya çalışın. Bunların hayatınızdaki değerini farkedin ve en önemli olan bu duyguyu hissetmeye çalışın. Ardından bunların aynısını sevdiğiniz insan için de düşünün ve onun da sevgi dilini belirleyin. Ardından her hafta onun için önemli olduğunu düşündüğünüz bu davranışı bir iki defa kullanmaya çalışın, mesela sevgi dili onaylayıcı kelimelerse onun yanında olduğunuzu ve desteklediğinizi sözel olarak ifade edin ya da birincil sevgi dili armağan almaksa küçük bir not kağıdı ile onu şaşırtın, kriz zamanlarında ise ona verebileceğiniz en güzel hediye kendi varlığın olsun. Kaliteli zaman geçirmek sizin için önemliyse onunla paylaşımda bulunacağınız beş dakika size uzun süre güzel hissettirecektir.

İlgili Haber  Fenerbahçe'den İstanbul Sözleşmesi açıklaması!

Kaliteli zaman geçirmek birliktelik anlamına gelir. Sözünü ettiğim şey fiziksel yakınlık değil, karşılıklı ilginin odaklanması demektir. Mark Twain’in söylediği gibi, “Güzel bir iltifatla iki ay yaşayabilirim.” Eşinizin baskın sevgi dili fiziksel temassa, hiçbir şey ağlarken ona sarılmanızdan daha etkili olmayacaktır.

Sizce ilişkinizde yaşadığınız sorunların temelinde hangi duygular var, eskiden çok sevdiğini düşündüğünüz eşinizin şimdi neden sizi daha az sevdiğine inanıyorsunuz?

Sevginizi İngilizce ne kadar anlatsanız da, karşınızdaki sadece Arapça biliyorsa birbirinize sevginizi asla anlatamayabilirsiniz. Biraz düşününce tartışmalarınız veya çözemediğiniz tüm problemlerin temelinde bunun yattığını göreceksiniz.

Sevgi denilen şey somut olmasa da karşımızdaki insana yapıştırdığımız dev bi etikettir aslında. Birinin hayatımızdaki değeri onu ne kadar sevdiğimizle doğru orantılıdır. Unutmayın, ricalar sevgiye yön verir, fakat talepler sevginin akışını durdurur. Hiç kimse bir şeyler yapmaya zorlanmayı sevmez. Gerçek şu ki sevgi her zaman özgürce verilmelidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

1 Yorum

Hayrunnisa  -  6 Aralık 2020 / 20:26

Açıkçası ben yazıya bayıldım gerçekten çok profesyonelce çok güzel

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!