Son Dakika: Yeni yasaklar mı geliyor? İşte Bilim Kurulu’nun Covid-19 önerileri

Son Dakika: Yeni yasaklar mı geliyor? İşte Bilim Kurulu’nun Covid-19 önerileri.
Elde edilen son dakika bilgilerine göre Covid-19 mücadelede yeni kısıtlama kararları alınabilir. Bilim Kurulu tarafından yeni yasaklara ilişkin tavsiyeler yapıldığı biliniyor. İşte son gelişmelerin ayrıntıları.

Elde edilen son dakika bilgilerine göre Covid-19 mücadelede yeni kısıtlama kararları alınabilir. Bilim Kurulu tarafından yeni yasaklara ilişkin tavsiyeler yapıldığı biliniyor. İşte son gelişmelerin ayrıntıları.

BİLİM KURULU’NUN ÖNERİLERİ

İki haftadır hafta sonları saat 20.00’den sabah saat 10.00’a kadar uygulanan sokağa çıkma yasağı salgının ilk günlerindeki gibi tüm güne yayılabilir.

Salgının kontrol altına alınamadığı bazı şehirlerde sokağa çıkma yasağına hafta içi günler de dahil edilebilir.

Toplantıda vaka ve ölüm sayılarının yüksek olduğu Edirne, Adana, Hatay, Artvin, Aydın, Çanakkale, Kırklareli, Ordu, Trabzon, Tokat, Zonguldak, Mersin, Osmaniye, Samsun, Muğla, Bursa İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli gibi şehirlere yönelik olarak salgının seyrine göre kademeli şekilde seyahat kısıtlaması getirilebilir.

kovidkda-1 Son Dakika: Yeni yasaklar mı geliyor? İşte Bilim Kurulu'nun Covid-19 önerileri Haberler

Havaların soğumasına paralel olarak yüksek risk grubunda olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşların her gün dışarı çıkabildiği 3 saatlik sürenin azaltılması da planlanıyor.

Yine salgının seyrine bağlı olarak kalabalık oluşmasının önlenmesi amacıyla bazı mekanlara sınırlama getirilebileceği de belirtiliyor.

KAN GRUBUNUN CORONADAN KORUYUCU BİR YÖNÜ YOK

SAĞLIK Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, kan grupları ile COVID-19 arasındaki ilişkiye dair açıklama yaptı.

Kayıpmaz, bu konuya ilişkin çalışmalar olduğunu belirterek şöyle dedi: “Hacettepe Üniversitesi çalışmasında koronavirüs testleri pozitif olan kişilerin büyük çoğunluğunun ‘A’ grubunda olduğu, onu ‘0’ grubunun izlediği ortaya konmuş.

Ama burada çok önemli bir sonuç cümlesi var; ‘Her ne kadar hastalar arasında belirli kan grupları daha sık görünse de hastalığın klinik gidişatına bu kan grubunun herhangi bir etkisi yoktur’ diye.”

İlgili Haber  Corona'nın yaygınlığına rağmen Ganj kıyılarında yüzbinlerce Hindu toplandılar
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kendi haline yaşayan magazin haberleri ve birçok haber sitesinde çalışmış muhabir adayı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!