Starlink Uydudan İnternet Hizmetinin ilk hız testi sonuçları ortaya çıktı!

Elon Musk önderliğindeki SpaceX’in bütün dünyaya ucuz ve ulaşılabilir internet sağlamak için başlattığı Starlink uzaydan internet hizmetinin ilk hız testi sonuçları açıklandı.

Starlink Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından dünyanın dört bir köşesine internet erişimi sağlamak amacıyla inşa edilmiş bir proje.Bu proje 2015’te hayata geçirildi.Şirket, bu proje kapsamında Dünya’nın yörüngesine 12.000 Starlink uydusu göndermeyi planlıyordu.Bu uydulardan şu ana kadar 597’si yörüngeye yerleştirildi .Proje bahsedilen tarihte hayata geçerse, 2024 sonrasında hiçbir yerde internet engelimiz olmayacak.

Elon Musk önderliğindeki SpaceX’in bütün dünyaya ucuz ve ulaşılabilir internet sağlamak için başlattığı Starlink uzaydan internet hizmetinin ilk hız testi sonuçları açıklandı.

Tahmini gigabit internet hızına ulaşması planlanan Starlink geniş bant internet hizmeti, beta aşamasında test edildi. Projenin 2020’nin sonlarına doğru genel kullanıma açılması planlanıyor.

indir-1-1 Starlink Uydudan İnternet Hizmetinin ilk hız testi sonuçları ortaya çıktı! Haberler Teknoloji
https://www.starlink.com/

Yayınlanan veriler indirme hızının (download) 35.5 ila 60.2 Mbps, veri yükleme hızının (upload) ise 4.6 ila 17.7 Mbps arasında değiştiğini gösteriyor. Test sonuçlarına göre ortalama gecikme değeri yaklaşık 30-40 ms civarında. Bazı durumlarda 90 ms’ye ulaştığı görülüyor.

Starlink projesi daha henüz ilk aşamalarında olan bir proje. Yani şu anda gördüğümüz sonuçlar yüksek ihtimalle Starlink projesi tamamlanınca göreceğimiz sonuçların sadece bir fragmanı.

Firmanın ufak çaplı bölgelere internet vermeye yaz sonunda başlayacağı yönünde bilgiler geliyor. Bunun için kullanıcıların özel modüller satın alması gerekiyor. Uydudan internet erişiminin fiyatı henüz belirlenmedi ancak ABD ve Kanada’da yaşayanlar için aylık 100 dolar olması bekleniyor.Çok yakın zamanda da tüm Dünya’yı kapsayan bir internet servis sağlayıcısı haline gelecek deniyor.

Ancak Starlink uyduları her ne kadar yüksek hızlı internet sunacak olsa da yapacağı Uydu kirliliği önemli bir tartışma konusu. Bugüne kadar pek çok bilim insanı SpaceX’in bu projesinin gelecekte uzayda bir uydu çöplüğüne yol açabileceğini belirtti.

İlgili Haber  Microsoft, Internet Explorer 11'i kapatacağını açıkladı.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!