Tek Bir gülümseme, bir enjeksiyonun acısını azaltabilir mi?

Yakın zamanda yapılan bir araştırma hem gülümsemenin hem de yüz buruşturmanın “aşıya benzer iğne enjeksiyonu” ile ilişkili ağrı hissini azaltabileceğini buldu. Samimi bir gülümseme, katılımcılarda stresin neden olduğu fizyolojik tepkileri de azalttı.

İnsanlar akut ağrıyla karşılaştıklarında gözlerini sıkıca kapama, yanaklarını kaldırma ve dişlerini açma eğilimindedirler. Bazı hayvanlar, uzmanların sıklıkla yüz buruşturma tepkisi olarak adlandırdığı benzer yüz ifadeleri kullanır.

Son araştırmanın yazarlarının açıkladığı gibi, “bu yüz kas sistemi değişikliklerinin farklı bir yorumu da olabilir: gülümsemek.”

Çok farklı nedenlerle ortaya çıkan bu iki ifadenin neden bu kadar çok yönü paylaşması gerektiği belirsizdir. California Üniversitesi, Irvine Ekoloji Okulu’ndan araştırmacılar kısa süre önce “bu yüz hareketlerinin stres ve ağrı bağlamında yararlı olup olmadığını test etmek” için yola çıktı.

Spesifik olarak, bir iğne enjeksiyonu sırasında katılımcıların yüz ifadelerini manipüle etmenin ağrı deneyimlerini ve ilişkili stres seviyelerini etkileyip etkilemeyeceğini anlamak istediler.

Araştırmacıların bulguları Emotion dergisinde yer alıyor.

Bilim adamları uzun yıllardır yüz ifadelerinin ağrı algısı ve ruh hali üzerindeki etkisini anlamakla ilgileniyorlar. Örneğin yüz geribildirim hipotezi, yüz kaslarını harekete geçirmenin duygusal deneyimleri geliştirebileceğini veya azaltabileceğini belirtir. Duygu üzerindeki bu etkiler, araştırmacılar bir katılımcının yüz kaslarını bir ifadeye dönüştürseler bile ortaya çıkabilir.

Son araştırmanın yazarlarının açıkladığı gibi, “bilinçli olsun ya da olmasın bir gülümseme taklidi yapmak duyguları olumlu yönde değiştirebilir.”

Bio-Identical-Hormone-Therapy-b12-injections-3-1024x684 Tek Bir gülümseme, bir enjeksiyonun acısını azaltabilir mi? Haberler Sağlık Haberleri

Araştırma

Yüz ifadesi ve ağrı hissi arasındaki olası bağlantıları araştırmak için araştırmacılar 231 katılımcıyı işe aldı. Katılımcıların tümü, grip aşısı uygulamak için kullanılanlara benzer bir iğne kullanarak bir doz salin solüsyonu aldı.

Araştırmacılar, katılımcıları dört gruba ayırdı. Çekim öncesinde ve sırasında bilim adamları, katılımcının yüz ifadelerini ağızda tutulan özel çubuklar kullanarak takip ettiler.

İlgili Haber  Amerika Birleşik Devletleri'nde dört kişi, iki doz aşı aldıktan sonra Corona test sonuçları pozitif çıktı

Enjeksiyondan önce, katılımcılar iğne konusunda ne kadar endişeli olduklarını soran bir anket doldurdular.

Katılımcılar yüz ifadelerini tutarken, bir tıp doktoru salin enjeksiyonunu yaptı. Uygulayıcı bir bandaj uyguladıktan sonra, katılımcı yemek çubuklarını ağzından çıkardı ve ne kadar acı çektiği hakkında bir anket doldurdu.

6 dakikalık dinlenmenin ardından katılımcılar bir kez daha ağrı seviyelerini bildirdiler. Araştırmacılar ayrıca onlara deneyimin ne kadar stresli olduğunu sordular.

Enjeksiyon öncesinde, sırasında ve sonrasında katılımcılar bir elektrokardiyograma bağlandı. Ek olarak, araştırmacılar katılımcıların cildinin elektrik direncindeki veya elektrodermal aktivitesindeki (EDA) değişiklikleri ölçtüler. EDA, psikolojik veya fizyolojik uyarılmanın bir ölçüsüdür.

Gülümsemek yardımcı olur mu?

Araştırmacılara göre, gülümseme ve yüz buruşturma gruplarının, nötr gruba kıyasla yaklaşık %40 daha az iğne ağrısı bildirdiler.

Araştırmacılar kalp atış hızı verilerini incelediğinde, gülümseme grubunun nötr gruba göre önemli ölçüde daha düşük kalp atış hızına sahip olduğunu buldular. Diğer gruplar arasında önemli bir fark bulunamadı.

Araştırmacı Yazarlar genel olarak şu sonuca varıyorlar:

“Bu bulgular hem gülümsemenin hem de yüz buruşturmanın öznel iğne ağrısı deneyimlerini iyileştirebileceğini gösteriyor, ancak gülümseme, diğer yüz ifadeleri ile kıyaslanınca, vücudun stres kaynaklı fizyolojik tepkilerini köreltmek için daha uygun olabiliyor.”

Bununla birlikte, baş araştırmacı Prof. Sarah Pressman bulgular konusunda iyimser: “Çalışmamız, iğne enjeksiyonunu daha az korkunç hale getirmenin basit, ücretsiz ve klinik olarak anlamlı bir yöntemini gösteriyor. Tıbbi uygulamada bulunan çok sayıda kaygı ve ağrıya neden olan durum göz önüne alındığında, gülümsemenin ve yüz buruşturmanın nasıl ve ne zaman yardımcı olduğunun anlaşılmasının, daha iyi hasta deneyimleri ile sonuçlanan etkili ağrı azaltma stratejilerini teşvik edeceğini umuyoruz. “

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!