Tesla Otonom Araçlara Yönelik Patent Listesinde Bir Türk Mühendis İmzası

Artık arabamızın cep telefonu ile çağırdığımız yere otonom olarak gelmesi hiç de zor değil çünkü Tesla otonom araçları için ‘akıllı araç çağırma özelliği’ nin patentine kavuştu. Asıl gurur verici haber ise Tesla’nın otonom araçlara yönelik ilgili patent sahipleri arasında bir Türk mühendis olan ‘Oktay Arslan’ın’ da imzası var.

Artık arabamızın cep telefonumuz ile çağırdığımız yere otonom olarak gelmesi hiç de zor görünmüyor çünkü Tesla otonom araçları için ‘akıllı araç çağırma özelliği’ patentine kavuştu.

Asıl gurur verici haber ise Tesla’nın otonom araçlara yönelik ilgili patent sahipleri arasında bir Türk mühendis olan ‘Oktay Arslan’ın’ da imzası var.

Aşağıdaki video test aşamasından bir görüntü.

Buluşun Arka Planında

Bazı araçlar uzaktan kontrol edilebilmesine rağmen, aracın rotası genellikle tek bir düz yolla veya sınırlı bir dönüş aralığına sahip ters yolla sınırlıdır ve aracı kendi yolunda gezinmek için yeterli zeka yoktur.

Tesla’nın geliştirme ekibinin Smart Summon özelliğini geliştirmesinin nedeni budur. “Otonom ve kullanıcı kontrollü araç bir hedefe çağırma” buluşunun patenti 11 Şubat 2019’da sunuldu. Türk Mühendis Oktay Arslan, Elon Musk, Andrej Karpathy’nin de aralarında olduğu patent yayımlandı 13 Ağustos 2020’de yayınlandı.

Oktay Arslan Kimdir?

İstanbul Teknik Üniversitesi yüksek mühendis mezunu olan Oktay Arslan, şuanda A³ by Airbus’ta AI / Robotik Yazılım Mühendisi olarak çalışıyor. Daha önceden Tesla Inc.’de  Otopilot Yazılım Mühendisi olarak çalıştı. Burada Tesla’nın Model S, E, X arabaları için otonom araçların davranış planlama, yol planlama ve kontrollerine katkıda bulundu. Tesla’daki görevinden önce, Voyage Auto, Inc.’de Robotik Araştırma Mühendisi olarak sürücüsüz taksiler için hızlı, güvenilir hareket planlaması ve kontrol yazılımlarının geliştirilmesinden sorumlu mühendis olarak çalıştı. Tesla ve Voyage’den önce NASA / Caltech Jet Propulsion Laboratuvarı’nda Robotik Teknoloji Uzmanı olarak çalıştı ve çeşitli robotik platformlar için karar verme ve planlama yazılımlarının geliştirilmesine öncülük etti.

İlgili Haber  Çukur'da sürpriz gelişme! O isim diziye geri döndü
5d8d27282e22af0ccf7b403c-1024x768 Tesla Otonom Araçlara Yönelik Patent Listesinde Bir Türk Mühendis İmzası Haberler Teknoloji

Ayrıca bu özellik Tesla’nın şuana kadarki en popüler özelliği olarak görünüyor. Tam otonom araçlar için gerekli hukuki düzenlemeler ve teknolojik altyapı sonrasında yakın gelecekte trafikte görmek hiç de uzak görünmüyor. Büyük bir gurur kaynağı olan Oktay Bey’i canı gönülden kutluyorum ve başarılarının devamını diliyorum. Daha nicelerini umarım bizler de kendi dahil olduğumuz projelerimizde görürüz.

Son olarak umarım bu büyük başarı bizler için birer yol gösterici olur. Ne zaman pes etmek üzere olsak bilelim ki hedefe yakınız ve yaşanan zorluklar bir şeyleri başarmaya yakın olduğumuza işaret, hızlı ya da yavaş her şeyin mümkün olabileceğini unutmayalım. Yaşanan zorluklar karşısında asla pes etmemeliyiz gibi klişe bir cümle kurmak istemiyorum ama azim ve sabır ile başaramayacağız hiçbir şey olmadığını Oktay Bey gibi ufuk açan liderler sayesinde artık daha emin bir şekilde söyleyebilirim.

Sevgiler..

Kaynakça;

https://www.gzt.com/jurnalist/teslanin-surucusuz-otomobil-patentinde-turk-imzasi-3549117

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Bilgisayar Mühendisliğinden eylülde mezun oluyorum. Yapay zeka konusunda yeniyim fakat bilgimi geliştirmek için çeşitli eğitimler alıp bu alanda güzel işler başarmak istiyorum. Bir bütünün parçası olarak hareket etmeyi seviyorum ve attığım adımları bu doğrultuda atıyorum.

seymaktas.6798@gmail.com

İlgili Yazılar

4 yorum

Selim Kurtoğlu  -  15 Ağustos 2020 / 18:05

Merhaba hurriyet gazetesi aynı yazıyı resmen paylaşmış bilginize link https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/tesla-teknolojisine-turk-imzasi-41587601

Cevapla
Mehmet Ali Özkan  -  15 Ağustos 2020 / 18:06

Merhaba Selim Hurriyet gazetesi ile iletişime geçtik 🙂

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!