TikTok’un Yeni Talibi: Oracle!

ABD’li teknoloji ve yazılım şirketi Oracle Microsoft ve Twitter’da sonra ABD Başkanı Trump’ın emriyle ByteDance firması ile ön görüşme yaptığı öğrenildi. Yazılım alanında Microsoft ile kıyasıya rekabet eden Oracle, TikTok için de Microsoft’a rakip oldu.

Trump’ın baskısı sonucu TikTok’un ABD bölümünü satmaya hazırlanan ByteDance, Bir süredir Microsoft ile görüşme sürdürüyordu. Sonra da Twitter’ın da harekete geçtiği öğrenildi. Reuters’ra sunulan habere göre, TikTok’un yeni talibi Oracle oldu.

Oracle TikTok için büyük bir teklif vermiş olabilir. Trump’ın da “TikTok’u Oracle’ın satın alması çok güzel olurdu” cümlesini kullanarak, pazarlığı ipucunu medyaya verdiği düşünülüyor.

Microsft’un ardından dünyanın en büyük ikinci yazılım şirketi olan Oracle ile ByteDance’in ön görüşme yaptıkları ve ByteDance’in, TikTok’un ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda bölümlerini satacağı biliniyor. Trump, satışın yapılması için 15 Eylül’e kadar zaman vermişti.

Oracle, başta General Atlantic ve Sequia Capital olmak üzere ByteDance’te hisseleri bulunan şirketlerle birlikte çalışıyor. Oracle, TikTok’u alma konusunda bu durumu avantaja çevirmek istiyor.

Twitter ve Oracle’ın tekliflerine rağmen hala Microsoft’un satın alma konusunda avantajlı olduğu belirtildi. Bir iddiaya göre Microsoft ile ByteDance arasındaki görüşmelerin uzamasının nedeni, Microsoft’un TikTok’u tamamen alma isteği. Microsoft, özellikle Hindistan bölümüne de göz koymuş durumda.

Geçtiğimiz ay Hindistan ile Çin arasında yaşanan sınır çatışması sonrası Hindistan’da TikTok yasaklanmıştı. Ancak ByteDance’ın ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda bölümleri dışında satışa kesinlikle sıcak bakmadığı belirtildi.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com Editörü

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!