Türkiye Kahire ile 8 yıllık ayrılıktan sonra: Diplomatik temaslara yeniden başladık

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu cuma günü yaptığı açıklamada, ülkesinin Mısır ile 2013 yılından bu yana ilk kez “diplomatik temas” kurduğunu açıkladı.

Ankara ile Kahire arasındaki diplomatik ilişkiler, görevdeki Cumhurbaşkanı Abdel Fattah sisi’nin eski Cumhurbaşkanı Mohamed Morsi’ye karşı yaptığı darbenin ardından 2013 yılında koptu. Çavuşoğlu, Mısır ile temasların “istihbarat ve dışişleri” bakanlıkları düzeyinde kurulduğunu söyledi. Her iki tarafın da diğeriyle görüşmek için ön şart koymadığını da sözlerine ekledi.

Ancak Türkiye Dışişleri Bakanına göre, mevcut durumu atlatmak ve iki ülke arasında yıllar sonra kazayla herhangi bir kopma olmamış gibi davranmak “kolay” değil.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısırlı mevkidaşını defalarca “darbeci” olarak nitelendirdi. Ancak Ankara son aylarda Mısır ile ilişkilerini onarmaya çalışıyor. Bu bağlamda Çavuşoğlu, Ankara’nın Doğu Akdeniz’de deniz alanı konusunda bir anlaşmaya varmak için Mısır ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Suudi Arabistan ile ilişkilerinin geleceğine atıfta bulunarak, “Suudi Arabistan ile ilişkilerimizin gelişmemesi için hiçbir neden yok.” dedi.

Türkiye’nin Suudi Arabistan ile ilişkisi, son yıllarda Ankara’nın Katar’a verdiği destek ve Suudi hükümetini eleştiren gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi konsolosluğunda öldürülmesi nedeniyle gergin hale gelmişti.

İlgili Haber  AB'den süper bilgisayarlara 8 milyar euro kaynak hazırlığı
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!