TÜRKİYE’DEKİ GÖLÜN MARSTAKİ İKİZİ

Kmc-E3sTrEuJvMXv6KWlLg TÜRKİYE'DEKİ  GÖLÜN  MARSTAKİ  İKİZİ Haberler
Photo Credit: NTV

Bir NASA keşif aracı, Kızıl gezegendeki eski mikrobiyal yaşamın işaretlerini arama görevine başlayarak Perşembe günü Mars’a başarıyla indi.

Perseverance, NASA tarafından şimdiye kadar gönderilen en büyük ve en gelişmiş keşif aracı “kimsenin ayak basmadığı” Jezero Krateri’ne indi.

Yine de bilim adamları tamamen bilinmezlikte değildi ve ne bekleyeceklerini zaten biliyorlardı. Ve bunların hepsi Türkiye’deki bir göl sayesinde oldu.

NASA araştırmacıları Türkiye’nin güneybatısında bulunan Burdur ilindeki Salda Gölü’nün Jezero Krateri ile benzer mineral ve jeolojik özellikleri paylaştığına inanıyor.

2020’deki göl ve krater arasındaki benzerlikler, NASA’nın Mars’taki olası yaşam araştırmalarına olan ilgisini çekti.

Mars krateri ve Salda Gölü’nün mineral yapısı morfolojik ve uzaktan testlerle belirlendi.

Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Perşembe günü yaptığı açıklamada, benzersiz gölün Mars ile ilgili “heyecan verici” bilimsel araştırmalara ışık tutabileceğini söyledi.

“Gelecek nesiller için doğal halini koruyacağımız Salda Gölü, eşsiz yapısı ve görsel güzelliğinin yanı sıra bilim dünyasını heyecanlandıran bir çalışmaya da ışık tutacak” dedi.

94414-1024x522 TÜRKİYE'DEKİ  GÖLÜN  MARSTAKİ  İKİZİ Haberler
Photo Credit : Dailysabah

“NASA gibi, Jezero Krateri’ndeki çalışmanın sonuçlarını dört gözle bekliyoruz.”

Bilimsel öneminin yanında, Salda aynı zamanda popüler bir turistik yer ve tartışmasız dünyanın en güzel göllerinden biridir. Salda Beyaz kumsalları ve berrak turkuaz suları nedeniyle “Türk Maldivleri” olarak anılıyordu.

Perseverance, 1970’lerden şimdiye kadar , her biri ABD’den Mars’a başarılı bir şekilde inen dokuzuncu uzay aracı oldu.

Bilim adamları, eğer Mars’ta hayat belirseydi, bunun 3 ile 4 milyar yıl önce gezegende hala su akarken gerçekleşeceğine inanıyor.

Önümüzdeki iki yıl boyunca, Percy takma adıyla 2 metrelik (7 fit) kolunu, geçmiş mikroskobik yaşamın olası belirtilerini içeren kaya örneklerini incelemek ve toplamak için kullanacak. Üç ile dört düzine tebeşir büyüklüğündeki numune tüplere kapatılacak ve sonunda başka bir gezici tarafından alınmak ve başka bir roket gemisi tarafından eve getirilmek üzere bir kenara bırakılacak.

İlgili Haber  WEB Geliştirme Nedir? WEB Geliştirme’nin Alt Dalları Nelerdir?

Amaç, onları 2031 gibi erken bir tarihte Dünya’ya geri döndürmektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Editör olarak önceliğim daima siz sevgili okurlarımızdır. 1-2 yılı aşkın süredir aktif olarak İnternet sektöründe yer almaktayım. Amacım siz değerli okurlarımıza doğru ve hızlı haberleri yayınlamak
EN-TR Çevirmen/Editör - BEYZA

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!