Uçucu Yağlar ve Faydaları

Uçucu yağlar bitkilerden elde edilen bileşiklerdir. Yağlar bitkinin kokusunu ve tadını yakalar ve bu da “esans” olarak adlandırılır. Eşsiz aromatik bileşikler, her uçucu yağa karakteristik esansını verirler. Uçucu yağlar damıtma (buhar ve/veya su yoluyla) veya soğuk sıkım gibi mekanik yöntemler ile elde edilir. Aromatik kimyasallar çıkarıldıktan sonra, kullanıma hazır bir ürün oluşturmak için bir taşıyıcı yağ ile birleştirilirler.

Uçucu aromaterapi yağları içerisindeki esans oranı çok yüksek olduğu için sabit yağlar ile seyreltilerek kullanılmalıdır. Yoğun esans oranı sebebi ile uçucu yağlar direk cilde uygulama yapılarak kullanılmamaktadır.

Aromaterapide en çok kullanılan uçucu yağlar ve faydaları:

  • Lavanta Uçucu Yağı: Rahatlatıcı, sakinleştirici, zihni ve bedeni dengelemeye yardımcı bir yağ çeşididir. Aynı zamanda lavanta yağının uykuyu kolaylaştırmaya yardımcı bir etkisi de bulunur. Sakinleştirici yağlardan biri olan lavanta yağı, sizi sakinleştirerek kısa sürede uykuya dalmanızı sağlar.
lavanta Uçucu Yağlar ve Faydaları Haberler Sağlık Haberleri
  • Ylang Ylang Uçucu Yağı: Rahatlatıcı yağlardan biri olan ylang ylang, kas gevşetici, dolaşımı destekleyici ve afrodizyak etkisine sahiptir.
  • Nane Uçucu Yağı: Canlandırıcı, serinletici, ağrı giderici, mental performans arttırıcı özelliğe sahiptir. Hoş kokusu ile kendinizi daha canlı ve enerjik hissetmenize yardımcı olur.
nane Uçucu Yağlar ve Faydaları Haberler Sağlık Haberleri
  • Okaliptus Uçucu Yağı: Solunum destekleyici özelliği ile öne çıkan okaliptus yağı, ağrı giderici, serinletici, dolaşım destekleyici özelliğe sahiptirler. Okaliptus yağı, kış aylarında oldukça sık kullanılmaktadır. Masaj yağlarının içerisinde değerlendirebileceğiniz yağı, kışın hasta olduğunuzda solunum yollarınızı rahatlatmak için de kullanabilirsiniz. Banyo veya duş sırasında suya birkaç damla okaliptus yağı damlatarak sıcak su ve buharın desteği ile solunum yollarınızın rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
  • Portakal Uçucu Yağı:  Motivasyon arttırıcı, yorgunluk giderici, dengeleyici ve sakinleştirici özelliğe sahip aromaterapi yağlarındandır.  En büyük özelliği ise selülit giderici olmasıdır. Portakal uçucu yağı ile oluşturacağınız bir masaj yağını vücudunuzda selülitli bölge için kullanabilirsiniz.
portakal-1024x706 Uçucu Yağlar ve Faydaları Haberler Sağlık Haberleri
  • Itır Uçucu Yağı: Huzur ve mutluluk verici, stres azaltıcı yağlardan biri tanesi olan ıtır yağının bir diğer özelliği de selülit giderici olmasıdır. Selülit problemi için tercih edebileceğiniz yağ çeşitlerindendir.
  • Ardıç Uçucu Yağı: Rahatlatıcı, uyku kolaylaştırıcı ve detoks etkisi sağlayan bir uçucu yağdır. Uyku problemi yaşayan, uykuya geçerken uzun saatler harcayanlardansanız ardıç yağı tam size göre olabilir. Ardıç yağının hoş kokusu ile kendinizi rahatlamış hissederek uykuya geçiş sürecinizi kısaltabilirsiniz.
  • Biberiye Uçucu Yağı: Zihin açıcı ve dolaşımı destekleyici özelliğe sahip aromaterapik yağ çeşitlerindendir.
biberiye Uçucu Yağlar ve Faydaları Haberler Sağlık Haberleri
  • Çay Ağacı Yağı: Anti-bakteriyel özelliği ile öne çıkan çay ağacı yağının farklı pek çok özelliği de bulunmaktadır. Akneler üzerindeki kurutucu etkisi de bu yağın öne çıkan özelliklerinden bir tanesidir. Kepek önleyici ve bit kovucu özellikleri de bulunmaktadır.
İlgili Haber  Dünya Sağlık Örgütü "sürekli covid" virüsü konusunda uyarıyor

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!