WEB Geliştirme Nedir? WEB Geliştirme’nin Alt Dalları Nelerdir?

Web sitesi, web ortamı üzerinde yer alan sayfalar, metinler ve görsel materyallerin tümünü bir internet ziyaretçisine aktarmaya yardımcı olan dokümanların yer aldığı internet sayfalarıdır. Geliştiriciler, front-end kısmında kullanıcıya görünen kısmını, back-end kısmında ise sayfanın arkaplanda işleyen kısmını kodlarlar.

Web sitesi, web ortamı üzerinde yer alan sayfalar, metinler ve görsel materyallerin tümünü bir internet ziyaretçisine aktarmaya yardımcı olan dokümanların yer aldığı internet sayfalarıdır. Web sitelerinin tümü bir HTTP veya HTTPS protokolünü kullanarak ziyaretçiye ulaşmaktadırlar. Ziyaretçi internet sayfasına ulaştıktan sonra sitenin ziyaretçiye sunmuş olduğu seçenekler dahilinde işlem meydana getirebilir veya görüntüleyebilir.

image WEB Geliştirme Nedir? WEB Geliştirme’nin Alt Dalları Nelerdir? Haberler

Bir web sitesi oluşturmanın birden çok yöntemi vardır. Tüm web siteleri belirli bir programlama dilinin sonucunda meydana getirilmektedir. Web siteleri statik ve dinamik olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Statik Web Sitesi: Kaynaklarını veri tabanından almayan ve tamamen HTML ile kodlanan sitelere statik web site denir. Bu, sitenizi ziyaret eden herkesin aynı içeriği göreceği anlamına gelir. Sitede yapacağınız değişiklikleri sadece HTML kodlarınızı düzenleyerek yapabilirsiniz. Geliştirilmesi daha basittir ve bütün içerikler önbelleklenerek sayfanın daha hızlı yüklenmesi sağlanabilir. İnteraktif olmaması ve modern web sitelerine göre eksik olması sebebiyle çok sık tercih edilmemektedir.

Dinamik Web Sitesi: HTML kodları ASP, PHP gibi programlama dilleriyle kullanıldığında web sitesi dinamik bir hal almış olmaktadır. Dinamik web sitelerinde veriler HTML kodları arasında değilde veri tabanında tutulup uygun alanlara ilgili içerik çekilmektedir. Buda bizlere düzenlemede kolaylık sağlamaktadır. Dinamik web sitelerinde kullanıcıya özgü içerik oluşturulabilmektedir (Facebook, Twitter vb.) Statik web sitelerine göre daha yavaş çalışırlar, geliştirilmesi ise zor ve karmaşıktır.

Bir Web Sitesi İçin Olması Gerekenler

  • Alan Adı (Domain): Domain, internete bilgi sunan web sitenin veya hizmetin adıdır.  Domainler kayıtlı isimlerdir ve şirketler genelde kendi şirketlerinin isminde domain alırlar. Bir domainin sonunda tr, es, au gibi ülke kodları ya da domain türüne bağlı olarak com, net, org, gov, edu gibi uzantılar yer alabilir. Örneğin www.kodamcasi.com bir domaindir.
İlgili Haber  Microsoft Edge yenilendi

Alan adları ip adresi denilen, bilgisayarların birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir. Örneğin kodamcasi.com alan adını adres çubuğuna yazdığınızda internet bu alan adını önce ip adresine çevirir, daha sonra sizi bu ip adresine sahip bilgisayara yönlendirir. Alan adı almak için bir domain register’a gidebilir (örnek: internic.com, directnic.com, godaddy.com vs.) veya web hosting firmanızdan sizin için bir alan adı kaydetmesini isteyebilirsiniz.

  • Hosting Hizmeti: Bir sunucu, web sitenizi görmek isteyen herkese sürekli olan görünebilmesi için kesintisiz şekilde çalışan somut bir bilgisayardır. Hosting sağlayıcınız sunucuyu açık ve çalışır tutarak, zararlı saldırılardan koruma ve içeriğinizi (metinler, görseller, dosyalar) sunucudan ziyaretçilerinizin tarayıcılarına aktarmakla görevlidir.

Yeni bir site açmaya karar verdiğinizde, size sunucu alanı sağlayabilecek bir hosting şirketi bulmanız gerekir. Web host sağlayıcınız tüm dosyalarınızı, içeriğinizi ve veritabanlarınızı sunucuda depolar. Ne zaman birisi domaininizi kullandıkları tarayıcının adres çubuğuna girse, host sağlayıcınız talebi yerine getirmek için gerekli dosyaları transfer eder.

Web Geliştirici Kimdir, Ne Yapar?

Web geliştirici, web siteleri ve web tabanlı uygulamalar için kullanıcı arayüzü tasarımları oluşturmak, bu tasarımları test etmek ve mevcut arayüzlerin tasarımlarıyla performansını iyileştirmekten sorumludur.

Web geliştirme süreci ise 3 kısımdan oluşmaktadır.

image-1 WEB Geliştirme Nedir? WEB Geliştirme’nin Alt Dalları Nelerdir? Haberler

Front-end (Ön-Uç) Geliştiriciliği

Bir web sitesinin ön yüzünü kodlayan programcıdır. Genellikle tasarım dosyasını HTML, JavaScript ve CSS kodlarını kullanarak web site halini almasını sağlayan sağlarlar. Web site düzeni, resimler, içerik, butonlar ve linkleri içeren web sitenin ön yüz yapısının kod kısmıyla ilgilenirler. Sadece bu kısımda kodlanan sayfa statik bir web sitesi olarak tanımlanabilir.

HTML(Hyper Text Markup Language) resim, yazı ve video gibi içeriklerin web sayfalarında doğru bir şekilde görüntülenmesini sağlar. Arama motorlarına web siteleri hakkında bilgi verir. Web tarayıcıları HTML kodlarını işleyerek, web sayfasına dönüştürür. Kısacası HTML bir web sitesinin iskeletini oluşturmaktadır.

image-2 WEB Geliştirme Nedir? WEB Geliştirme’nin Alt Dalları Nelerdir? Haberler

CSS(Cascading Style Sheets) ise iskeleti oluşturulmuş bir web sitesinin estetik bir görünüm kazanmasını sağlar. HTML kodları üzerinde konumlandırma, arkaplan rengi, font tipi-boyutu, kullanılacak animasyonlar, temalarla görsel zenginlik sunar. HTML dosyasını daha anlaşılır kılar. CSS kullanımı sayesinde yüzlerce sayfa tek bir dosya ile biçimlendirilebilir. Bu sayede hızlı ve esnek web sayfaları oluşturulabilir.

image-3 WEB Geliştirme Nedir? WEB Geliştirme’nin Alt Dalları Nelerdir? Haberler

Görüldüğü gibi HTML bir sayfanın iskeleti ise CSS’te onu tamamlayan, anlamlandıran kısmıdır.
image-4 WEB Geliştirme Nedir? WEB Geliştirme’nin Alt Dalları Nelerdir? Haberler

Game of Thrones dizisinden tanıdığımız rahibe Melisandre’nın yalnızca bir büyü sayesinde genç ve güzel göründüğünü, aslında çok yaşlı olduğunu görünce pek çoğumuz şaşırmıştık. Şimdi ise HTML-CSS ilişkisini anlamamızda oldukça yardımcı olabilir.

JavaScript yaygın olarak web tarayıcılarında kullanılan dinamik bir script dilidir. Etkileşimli ve dinamik web sayfaları oluşturmaya imkan sağlar. JavaScript günümüzde gelişmiş olan tüm web sitelerinin neredeyse tamamında kullanılmaktadır. JavaScript ile HTML’in kaynak kodlarına müdahale edilebilir, sayfa post işlemi (form gönderme) yapılabilir, kullanıcıya mesaj verilebilir. JavaScript web sitelerinin dinamik olmasını ve işlevselliğinin artmasını sağlar. Kullanıcı taraflı ve sunucu taraflı çalışabilir. Web sitelerinin kullanıcılar ile iletişim kurmasına yardımcı olur.

image-5 WEB Geliştirme Nedir? WEB Geliştirme’nin Alt Dalları Nelerdir? Haberler

BONUS: Front-end alanında gelişmek isteyenler için yol haritası : roadmap

İlgili Haber  AB liderleri Türkiye'yi ziyaret edecekler; Brüksel'in ilişkileri iyileştirme planı nedir?

Back-end (Arka Uç) Geliştiriciliği

Back-end nedir konusunda Steve Jobs’un kısa ve basit tanımı ile başlayalım:

“Tasarım bir şeyin yalnızca nasıl göründüğü ve nasıl hissettirdiği ile ilgili değildir. Tasarım bir şeyin nasıl çalıştığıyla da alakalıdır.’’

Bir web sitesinin arka planda nasıl çalışacağını belirleyen ve kodlayan kişiye back-end developer denir. Back-end tarafında işlemler detaylıdır ve web sitesinin kritik bölümleri için sorumluluk almayı gerektirir.

Back-end developer sistemin mimarisini oluşturan, veri tabanı yönetimini planlayan, sunucu ayarlamalarından sorumlu, sistemin maksimum seviyede verimli ve hızlı çalışmasını sağlayan kişidir. Back-end teknolojilerinide kullanılan dilleri ve veritabanı yapılarını Python, PHP, Ruby, Java, C#, ASP.NET, MySQL, MS Sql, MongoDB şeklinde özetleyebiliriz.

Bir arka uç geliştiricinin sorumlulukları aşağıdakilerle çalışmayı içerebilir:

– Veritabanı oluşturma, entegrasyon ve yönetim
– Sunucu tarafı yazılımı oluşturmak için arka uç çerçeveler
– Web sunucusu teknolojileri
– Bulut bilgi işlem entegrasyonu
– Sunucu tarafı programlama dilleri
– İşletim sistemleri
– İçerik yönetim sistemi geliştirme, devreye alma ve bakım
– API entegrasyonu
– Güvenlik ayarları ve saldırı önleme
– Raporlama – analiz ve istatistik oluşturma
– Web sitesinin dosyaları ve veritabanı için yedekleme ve geri yükleme teknolojileri

BONUS: Back-end alanında gelişmek isteyenler için yol haritası : roadmap

Back-end ve Front-end ayrımını anlamamızda yardımcı olacak görsellerimize gelelim.

image-10 WEB Geliştirme Nedir? WEB Geliştirme’nin Alt Dalları Nelerdir? Haberler

Full Stack Developer

Son olarak sık sık duyduğumuz tabirlerden biri olan Full Stack Developer’lara da değinmek istiyorum.

Full Stack Developer hem front-end hem de back-end geliştirme kısmında uzmanlaşmış bir web sitesini tek başına tasarlayıp kodlayabilen kişilere denir.

Full Stack Developer veritabanını tasarlar ve yönetir, sunucu tarafında web servislerini yazar, iş katmanındaki akışları yazar ve view dediğimiz önyüzleri oluşturur. Tabii ki önyüzde gerekli olan kodları (HTML veya XAML gibi) yine o yazacaktır. HTML’in yanında CSS ile sayfaya son şekillerini verecektir, JavaScript kütüphanelerini kullanarak istemci tarafındaki tüm atraksiyonları da yapacaktır. Önyüz tarafındaki grafikler Full Stacck Developer’ı çok ilgilendirmese dahi, zaman zaman ufak tefek grafikler hazırlamak için Photoshop vb. bir grafik editörünü dahi açması gerekebilir (Grafiksel işler görevlerinden biri değildir, ama bazen işin bu kısımlarıyla da uğraştığı görülebilir).

image-8 WEB Geliştirme Nedir? WEB Geliştirme’nin Alt Dalları Nelerdir? Haberler

Sonuç

Bu yazımda web geliştirme ve alt dallarına değinmeye çalıştım, görselleri bol tutarak akıllarda kalıcı olmasını hedefledim. Umarım katkısı olmuştur ve akıllardaki soruları cevaplayabilmişimdir. Bir sonraki yazımda Front-End üzerinde HTML’den başlayarak konu anlatımı niteliğinde içerikler hazırlayıp, anlaşılır örneklerle zenginleştirmeye çalışacağım.

İlgili Haber  Samsung'un yeni buzdolabı, bir ekran ve hoparlörle, yemek pişirmenize yardımcı oluyor

Takipte kalın, hoşçakalın!

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

8 yorum

Короче я так понимаю что у вас тут и без меня весело))

Cevapla

The company іtself is extra of a network tо process IOUs,
ɑnd XRP serves aѕ a currency switch instrument and token іn opposition to spam – thе foreign money
іtself holds no real ѵalue ( meaning you can’t
buy something witһ іt). https://swiy.io/bitcoin-champion

Cevapla

Pretty portion of content. I simply stumbled upon your website and in accession capital to claim
that I get actually loved account your blog posts. Anyway I will
be subscribing on your feeds or even I fulfillment you get right of entry to constantly rapidly.

Cevapla

We stumbled over here from a different website and thought I should check things out.
I like what I see so now i’m following you. Look forward to looking
into your web page again.

Cevapla

Ɗit komt door de toepassing ᴠan inerte gassen.

Cevapla

I like the valuable info you supply on your articles.
I will bookmark your weblog and check again right
here frequently. I’m somewhat certain I’ll be
told many new stuff right here! Good luck for the next!

Cevapla

I wanted to thank you for this very good read!! I absolutely loved every
bit of it. I have got you book-marked to check out new things you post…

Cevapla

Hello, i think that i saw you visited my weblog
so i came to “return the favor”.I am attempting to find things to improve
my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!