WhatsApp yerine kullanılabilecek 4 mesajlaşma uygulaması

WhatsApp uygulamasının yeni gizlilik sözleşmesinin bildiriminden sonra kullanıcılar yeni alternatif mesajlaşma uygulamalarına yöneldi. Biz de Google PlayStore’daki en popüler 4 mesajlaşma uygulamasını inceledik.

1.Telegram

Telegram, çoklu platform desteği sunan, güvenli anlık mesajlaşma servisidir. Geliştiricisi Rus programcı Pavel Purov’dur.

Kullanıcılar birbirleri arasında metin mesajı, fotoğraf, video, ses kaydı, dosya, konum, kişi ve müzik paylaşımı yapabilmektedirler. Bunun yanında uygulama çok çeşitli çıkartma seçeneklerine de sahip. Ayrıca görüntülü ve sesli arama özelliği mevcuttur.

Özgün özellikler: Gizli Sohbet (Secret Chat) ve telefon numarası gizliliği mevcut.

Platform: Android, IOS, Ubuntu touch mobil uygulamalarının yanında, Masaüstü ve web uygulaması da mevcuttur.

Dil Desteği: Şu an Türkçe dahil olmak üzere 19 dili desteklemektedir.

Gizlilik ve Güvenlik: Telegram uygulaması Grup mesajlaşmasına açık bir uygulamadır. Telefon numaranız siz istemediğiniz sürece yabancı kişilere görünmez.

Ayrıca Gizli Sohbet (Secret Chat) özelliği ile sistem günlüğüne işlenmeden mesajlaşabilirsiniz. Bu Telegram’ın bile mesajlarınıza erişemeyeceği anlamına geliyor.

Telegram, hükümetler dahil olmak üzere hiçbir 3. partiyle bugüne kadar veri paylaşmadığı söylenmektedir. 4 Kasım 2014’te Telegram, Telegram kurucularının aralarında konuştuğu mesajlara erişebilen kişiye $300.000 ödül vereceği bir yarışma düzenledi. 11 Şubat 2015’te yarışma bitti ve kazananı olmadı.

2.Signal

Signal, özgür ve açık kaynaklı, şifreli bir sesli arama, görüntülü arama ve anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Signal Vakfı ve Signal Messenger LLC tarafından geliştirmektedir.

Kullanıcılar fotoğraf, video, ses kaydı, dosya, konum, kişi paylaşımı yapabiliyorlar. Henüz gönderilebilen çıkartmalar yeterince çeşitli değil ve sayıları oldukça az. Uygulamada görüntülü ve sesli arama seçeneği mevcut.

Özgün özellikler: Signal, kendi kendinize mesaj gönderebileceğiniz “Kendime not” özelliği de bulunduruyor. Ayrıca Kayıt Kilidi PIN’i ile ekstra güvenlik sağlanmış.

Platform: Android ve IOS mobil uygulamalarının yanında, Masaüstü uygulaması da mevcuttur. Web tarayıcısı uygulaması yoktur.

Dil Desteği: Türkçe dahil 70 dili desteklemektedir.

Gizlilik ve Güvenlik: Bir kişinin gerçekten iddia ettikleri kişi olduğunu doğrulamak için, Signal kullanıcıları önemli parmak izlerini (veya QR kodlarını tarayarak) harici kanallardan karşılaştırabilir.

Telefon numarası ile kaydolmanız bir saldırganın bir telefon numarasını devralma olasılığından kaynaklanan güvenlik riskleri de oluşturabilir. Bu, Signal’ın gizlilik ayarlarında isteğe bağlı Kayıt Kilidi PIN’i ile telefonunuz ele geçirilse bile PIN’i sadece siz bildiğiniz için mesajlarınıza kimse erişemez.

3.BİP

BİP, Turkcell tarafından geliştirilen, tüm operatör abonelerinin kullanabileceği anlık mesajlaşma uygulamasıdır.

Uygulamada; kaybolan mesaj, caps oluşturma, herkesle iletişim kurabilme, grup mesajlaşma, konum paylaşma, oyunlar, para transferi gibi özellikleri bulunmaktadır.

Özgün özellikler: Herkesle iletişim kurma özelliği sayesinde kullanıcılar BİP uygulaması olmayan kişilere SMS gönderebilirler. Bunun yanında uygulamada bir acil durum numaraları ve acil durumlarda konum bildiren acil durum sayfası da bulunuyor.

BİP acil durum sayfası
BİP ACİL DURUM SAYFASI

Platform: Android ve IOS için uygulamaları olan BIP aynı zamanda Web platformunda da çalışmaktadır. Ancak masaüstü sürümü mevcut değildir.

Dil Desteği: Türkçeyi desteklemektedir.

Gizlilik ve Güvenlik: BİP Gizlilik Politikasına göre “Veri Koruma Mevzuatı”na uygun olarak kişisel verilerin korunması hususunda kararlılıklarını bildirmişlerdir. Toplanan ve kullanılan veriler BİP gizlilik Politikasında yer almaktadır.

4.Dedi

Bilgi Teknolojileri ve İnternet Güvenliği Derneği (BTİDER) tarafından geliştirilen yerli uygulama Dedi kullanıcılarına ücretsiz olarak mesajlaşma, sesli ve görüntülü arama gibi birçok hizmet sunuyor. 

İncelememize göre ara yüz ve menüleri Signal uygulamasıyla çok benzer olduğu göze çarpıyor. Ayrıca sosyal medyada kullanıcılar görüntülü ve sesli arama konusunda problem yaşadıklarını belirtiyorlar.

Platform: Android ve IOS uygulamaları mevcutur.

Dil Desteği: Türkçe dil desteği mevcuttur.

Gizlilik ve Güvenlik: Dedi, arama ve mesajlaşmalarınızı hiçbir şekilde saklamaz ve işlemez. Kayıtlar sunucularda sadece transfer amaçlı anlık olarak tutulur. Böylece transfer tamamlandığında kayıtlar silinmiş olur. Dedi, güvenli mesajlaşma konusunda endüstri standartlarını belirleyen Signal uygulaması üzerine geliştirilmiştir. Kaynakları açıktır, herkes tarafından incelenebilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Pamukkale üniversitesi Gıda mühendisliği mezunuyum. Teknoloji ve bilişime olan ilgim nedeniyle Yazılım ve Veri bilimi kursları alıyorum. Bana ulaşmak için aşağıdaki sosyal medya ikonlarına tıklayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!