Wikipedia 20 yaşında

Yıl 1971’di ve ünlü bir bilim kurgu yazarı olan Douglas Adams, Avusturya, İnnsbruck’un hemen dışındaki bir çiftlikte sarhoş yatıyordu ve zihninde ilhamlar vardı. Ücretsiz Avrupa Seyahat Rehberi adlı kitabına baktı ve ardından yıldızlara baktı ve aklına ücretsiz bir galaksi rehberi fikri geldi. Aklında olan şey, daha sonra bir seyahat rehberi ile bir ansiklopedinin (kurgusal) bir kombinasyonu haline gelmekti, ama görünüşte saçma bir değişiklik ile: Uzmanlar tarafından yazılmak yerine, herkes yazı yazabilirdi.

Adams, gülmek ve eğlence için, fikrini hayata geçirdi. Ama bugün kitabı komik olduğu kadar kehanet gibi geliyor. Herkesin düzenleyebileceği özgür ansiklopedi Wikipedia, bu yıl 15 Ocak’ta 20’nci yaşını kutlayacak. Bu kutlama, Wikipedia’nın dünyanın en büyük referans çalışması ve en çok çalışılan eser olduğu bir zamanda düzenleniyor.

Wikipedia, her biri gönüllüler tarafından yazılmış yüzlerce farklı dilde 55 milyondan fazla makaleye ev sahipliği yapıyor. İngilizce yayınlanan 6,2 milyon makale, 2800 cilde sığabilir. Alexa, web analiz şirketi, Wikipedia’yı İnternet’teki en popüler 13’üncü site, yani Reddit topluluğunun, Netflix video akış hizmetinin ve Instagram sosyal ağının önünde sıralıyor.

Ancak Wikipedia hala garip bir platformdur. Bu web site, Silikon Vadisi’nin başarı elde etmek için ortak kurallarını ihlal ediyor. Bu sitenin hiçbir ortağı olmayıp, hiç kimsenin milyarder olmasına yol açmaz ve herhangi bir reklam göstermez. Günümüz dünyasındaki teknoloji devleri, yalnızca ölçeklenebilirlik uğruna, çevrimiçi seyahat hizmetleri (Uber gibi) veya mesajlaşma uygulamaları (Snap gibi) gibi şeylere çok fazla hissedar parası harcıyor.

Wikipedia organik olarak büyüyor ve giderek daha fazla insan buna katılmaya karar veriyor. Bu sitenin kökleri, 1920’lerin sonlarında İnternet’e kimliğini veren teknoloji hakkındaki iyimserliğe dayanmaktadır. Wikipedia, sıradan insanların bilgisayarlarını özgürlük, bilgi ve bilgelik kazanmak için bir araç olarak kullanabileceğini gösteriyor.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!