Yanıtta gecikme ile yalan söyleme arasındaki ilişki

Son araştırmalara göre, bir kişinin geç yanıt vermesi, onun daha az dürüst olduğunu gösteriyor. Bu Yanıt, bir cinayet sorgulamasında ya da dün gece bir partide yemek pişirmekle ilgili olabiliyor.

Psikologlar, son bulgularında, sesin, ses tonunun ve tepki türünün ötesinde, “tepki süresinin” “insanların söylediklerindeki dürüstlüğünü nasıl anladıklarında” da bir rol oynadığını keşfettiler.

Araştırmacılar, 14 farklı psikolojik deneyde 7.500 Fransız, Amerikan ve İngiliz vatandaşını denediler. Deneylerden sonra, araştırmacılar “daha yavaş ve daha sakin cevapların yalan söyleme hipotezini akıllara getirme olasılığının daha yüksek olduğu” sonucuna vardılar. Örneğin, cevaplamadaki en ufak bir gecikme, dinleyicinin sorulan kişinin dürüstlüğüne daha az güvenmesine neden oluyor.

Bir deneyde, araştırmadaki katılımcılar, insanların bir ses parçası, video veya hatta gerçek hayattan bir hikaye dinleyerek, nasıl tepki verdiklerini incelediler.

Yukarıdaki tüm durumlarda, sıfır ile on saniye arasındaki her yanıt gecikmesi, katılımcıların “anlatıcının dürüstlüğü” hakkındaki algılarını tam olarak yanıt süresi ölçeğinde değiştirdi.

court-room-trial-activity-with-some-people-inside_30590-90 Yanıtta gecikme ile yalan söyleme arasındaki ilişki Haberler

562 katılımcının katıldığı psikolojik bir deneyde, sanığın (oyuncunun) polis sorgulamalarının videoları gösterildi. Bazı filmlerde sanık çabuk inkar edip suçu ret ediyor. Diğer filmlerde sanıklar daha geç yanıt veriyorlar. Bu farklı yanıtlamalar, farklı yargılamalara da neden oluyor.

İlk davaya katılanların sadece %40’ı sanığı suçlu olduğuna karar verdiler. İkinci durumda %73’ü “sanığın inkarını bir sahtekarlık” olarak değerlendirip, onu gerçek bir mahkum olarak gördüler.

Fransa’daki Grenoble Üniversitesi’nde yardımcı doçent olan İgnacio Jiyao, çoğu deneyde “bireylerin tepkisindeki zaman unsurunun” dinleyicilerin algılarını etkilediğini söylüyor.

Bilim adamlarının bulguları, “insanlara yalan söylemenin” yanı sıra “öfke” veya konsantrasyon eksikliğinin de gecikmiş tepkilerin ana nedeni olabileceğini gösteriyor. Bu araştırmanın sonuçları, iş görüşmeleri için veya mahkemelerde jüri tahkiminde kullanılabilir.

İgnacio Jiyao, “Ortalama olarak, yalancıların gerçeği söyleyenlere göre daha yavaş yanıt verdiği doğrudur. Ancak bu konu ile ilgili genel bir karar verilemez” diyor. Örneğin yargıçların daha dikkatli olması gerekiyor. Özellikle, bir hükümlü, yıllarca hapis cezası beklerken.”

İlgili Haber  BM: Mali'de düğün partisine düzenlenen Fransız hava saldırısı 19 sivili öldürdü
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol