Yapay zeka dünyasındaki en büyük sıçrama gerçekleşti! GPT-3 nedir?

Son zamanlarda hemen hemen her alanda karşımıza çıkmaya başlayan yapay zeka teknojileri, GPT-3 ile bir adım öteye taşınıyor. Peki nedir bu GPT-3?

Son zamanlarda hemen hemen her alanda karşımıza çıkmaya başlayan yapay zeka teknojileri, GPT-3 ile bir adım öteye taşınıyor. Peki nedir bu GPT-3?

Açılımı Generative Pre-Training Transformer 3 olan GPT-3,  Elon Musk ve Sam Altman tarafından kurulan OpenAI şirketinin üzerinde çalıştığı bir yapay zeka teknolojisidir.

GPT-3′ü en basit anlatımla doğal dil işleme sinir ağı olarak tanımlamak mümkün. Bir dil öngörücü olan ürün, beslediğiniz içeriğin ardından neyin gelmesi gerektiğini tahmin ediyor ve komutlarınızı hayata geçiyor.

Maliyeti 4.8 milyar dolarla yatırımla hayata geçirilen bu teknoloji; şiir yazabiliyor, size bir konu hakkında istediğiniz kadar soru sorabiliyor,metin çevirebiliyor, diyalog kurabiliyor ve soyut sorulara bile cevap verebiliyor.

gpt3_7547 Yapay zeka dünyasındaki en büyük sıçrama gerçekleşti! GPT-3 nedir? Haberler Teknoloji

GPT-3 NASIL KULLANILIYOR?

GPT-3 yapay zeka algoritması, internette bulunan tüm metinleri; aldığı metin girişine dayalı olarak, bir yanıt oluşturmak için kullanıyor. Bu sayede yapay zekanın tahminlerindeki doğruluk payı oldukça artıyor:

Örneğin bu algoritmaya sahip bir web sitesi oluşturucusu programına, istediğiniz tasarımı düz metin olarak yazmanız yeterli.

Diyelim ki bu algoritmayı kullanan bir programa, “20mm yüksekliğinde ve genişliğinde, üzerinde “kodamcasi” yazan kırmızı bir buton istiyorum.” dediğinizde, uygulama kısa süre sonra istediğiniz butonu yapıp karşınıza çıkarabiliyor.

GPT-3 TEHLİKELİ Mİ

İlk olarak GPT adıyla yayımlanan algoritmada 110 milyon ayarlanabilir parametre varken, bu sayı GPT 2’de 1,5 milyara çıkmıştı. GPT-3’te ise 175 milyar parametre var.

Bu parametrelerin çokluğu yapay zekânın öğrenmesini kolaylaştırıyor. Bu yüzden GPT-3 için “bugüne kadar üretilmiş en tehlikeli algoritma” yorumları yapılıyor.

GPT-3‘ün DeepFake gibi platformlarda yalan haber üretme potansiyeli, yapay zekâ ürününe teknoloji dünyasında korkuyla yaklaşmak için bir sebep olarak gösteriliyor.

gpt_3898 Yapay zeka dünyasındaki en büyük sıçrama gerçekleşti! GPT-3 nedir? Haberler Teknoloji

Başka bir yandan GPT-3‘ün tehlikeli olabileceğine dair diğer nedenler arasında ise hükümet süreçlerinin kötüye kullanımı ve sahte akademik makale yazabilecek olması gibi sebepler gösteriliyor.

İlgili Haber  Avrupa Konseyi Başkanı: Demokrasi ve hukukun üstünlüğü tehdit altında

Uygulama Yazma Sitesi İçin Tıklayınız

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ekibi olarak önceliğimiz daima siz sevgili okurlarımız.
2-3 yılı aşkın süredir aktif olarak İnternet sektöründe yer almaktayım. Amacımız siz değerli okurlarımıza doğru ve hızlı haberi yayınlamak.

Hedefi Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) Veri Bilimci (Veri Analisti)

İlgili Yazılar

3 yorum

Herkes faydalansın çok güzel olmuş. Elllerinize sağlıkk😀😀😀

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!