YAZILIM GELİŞTİRME

binary code 4437421 640

Tüm canlılar gibi yazılım geliştirme süreçlerinin de bir yaşam döngüsü vardır. Bir yazılım süreci insan hayatına çok benzer özellikler gösterir. Doğarlar, büyürler, yaşlanırlar, ölürler ve toprak olurlar. Bu süreçte başka insanların hayatlarına gireler, kaynak olurlar. Buna benzer şekilde hayatlarının her adımlarında belirli bir döngü vardır.

Yazılım geliştirirken, bir proje yapılacağı zaman bir döngü belirlenir ve yazılım bu döngü çerçevesinde geliştirilir ve tamamlanır. Yani yazılımların kendilerine ait bir yaşam döngüleri vardır. Buna “Yazılım Yaşam Döngüsü” adı verilir.

Yazılımların ihtiyaçları sürekli olarak değişir ve buna bağlı olarak da yazılımlar da gelişerek değişimlerini sürdürür.

robot-2167836_640 YAZILIM GELİŞTİRME Haberler Teknoloji

Yazılım geliştirme adımlarını genelleyecek olursak altı temel adımda gruplayabiliriz.

• Problemin Tanımlanması ve Planlama

• Analiz

• Tasarım

• Gerçekleştirme – Kodlama

• Test

• Bakım

binary-code-475664_640 YAZILIM GELİŞTİRME Haberler Teknoloji

PROBLEMİN TANIMLANMASI VE PLANLAMA

Bir yazılım süreci ilk olarak gereksinimlerin, ihtiyaçların belirlenmesi ile başlar. Bu adımda ihtiyaç sahibi dinlenerek ne istediği tam ve net bir şekilde belirlenir. Daha sonra üretim aşamasında kullanılacak olan donanım, yazılım ve personel ihtiyaçlarının miktarları ve türleri belirlenir. Ve projenin planı oluşturulur. Eğer müşterinin ihtiyaçları yanlış anlaşılırsa yapılacak olan bütün proje çöpe gidebilir.

Sorulabilecek her soruyu bu esnada sormak ve proje tanımını tam anlamıyla yapmak gerekmektedir. Aklımızda hiçbir şüphe, anlaşılmayan hiçbir durum kalmamalıdır.

ANALİZ

Bu aşamanın amacı gereksinimlerin belirlenmesi ve detaylı bir şekilde dokümante edilmesidir.

Daha sonra maliyet analizi yapılması gerekir. Maliyet analizi tam olarak yapılmamışsa, daha sonra o projede büyük sıkıntılar yaşanabilir. Proje geç bitebilir, eksik kalabilir.

TASARIM

Problem tanımlanıp, gerekli analizler yapıldıktan sonra iş tasarım aşamasına gelmektedir. Analiz aşamasında belirlenen gereksinimleri karşılayacak olan yazılımın, planlama ve analiz aşamalarından faydalanarak bir projesi çizilir. Yazılım özelliklerinin nasıl olması gerektiği ve bunların nasıl gerçekleştirileceği belirlenir.

İlgili Haber  Sapık öğretmen, kocası evdeyken 16 yaşındaki öğrencisiyle defalarca ilişkiye girdi

Tasarım yaparken henüz kodlama aşamasına geçmiyoruz. Mimari ve ayrıntılı tasarım olarak tasarım aşamalarını ikiye ayırabiliriz.

Mimari tasarımda genel plan çıkartılarak modüller belirlenir. Ayrıntılı tasarımda ise veri tabanı tasarlanır. Yine bu tasarım sürecinde kullanılacak olan algoritmalar belirlenir.

Hangi programlama dili veya dillerinde yazılım geliştirileceği bu aşamada seçilerek karar verilir.

programming-1857236_640 YAZILIM GELİŞTİRME Haberler Teknoloji

GERÇEKLEŞTİRME – KODLAMA

Bu aşamada, planlaması ve analizi bitmiş olan proje kodlanarak adım adım hayata geçirilir. Algoritma belirlemenin yanında program kodlarının parçalar halinde yazılması da büyük önem taşımaktadır. Ayrı fonksiyonlar kümelenerek daha sonra birleştirileceği planlanır. Hangi fonksiyon ne zaman çalışacak, hangi program parçası tarafından çağırılacak, ne zaman sonlanacak. Mantık hataları düşünülerek bir süzgeçten geçirilir.

Programın tanımına ve tasarımına göre kodlama gerçekleştirilir. Verilenler ve istenilenler olarak düşündüğümüzde, verilenler problemin tanımı, programın algoritması ve programlama dilinin kodlarıdır. İstenilen ise projenin amacıdır. Kodlama esnasında yazılımcı ne derse makine de onu yapacaktır. Kodlama işlemi çeşitli şekillerde yapılabilir. Oluşturduğumuz algoritmamızı herhangi bir yazılım diline uygulayabiliriz. Ancak işleyişimiz aynı olsa da programlama dilleri arasında farklılıklar bulunmaktadır.

Program dilimizi seçerken projenin amacına en uygun olan hangisi ise onu seçmeliyiz. İfade gücü (expressivity), verimlilik (efficiency), okunabilirlik (readability), esneklik (flexibility), genellik (generality) ve nesne yönelimlik (object orientation) gibi kavramlar programlama dillerinin birbirinden ayrımına ilişkin ölçüt olarak kabul edilebilir.

Fakat Programlama dillerini biraz daha genellersek bilimsel ve mühendislik dilleri, veritabanı programlama dilleri, yapay zeka dilleri, sistem programlama dilleri ve genel amaçlı diller olarak sınıflandırabiliriz.

Kodlama sırasında algoritmamızı takip ederek kullanıcıdan gereken verilerin alınması için kodlama gerçekleştirilir. Kodlama işi makine ile aramızdaki iletişimi oluşturur.

TEST

Kodlama esnasında ve sonrasında yapılan önemli bir aşamadır. Yazılımı mümkün oldukça erken test etmek zaman, para ve prestij gibi kayıpların yaşanmaması için önemlidir.

İlgili Haber  Covid'i yenen Fransız rahibe 117. yaş gününü kutladı

Kod çalıştırıldığında büyük ihtimalle bazı hatalar olur. Mantık ya da kodlama hataları olacaktır. Ancak önemli olan hatasız kod yazmak değil hataları düzeltebilmektir. Hataların çözümlenmesi ve düzeltilmesi için proje planımıza gerekli süreyi dahil etmeyi unutmamız gerekir. Çünkü gerçek hayatta kod yazmak için ayırdığımız sürenin büyük bir kısmını hata ayıklamak için ayırmaktayız.

Hatalardan arınmış bir program artık kullanıma hazır demektir. Test aşaması başarılı olan kod ya da ekranlar kullanıma sunulur.

code-1839406_640 YAZILIM GELİŞTİRME Haberler Teknoloji

BAKIM

Program bitirilip teslim edildikten sonra bakım aşaması başlar. Bakım aşaması program kullanıldığı müddetçe devam eder. Bakımın temel amacı var olan hataları gidermek veya oluşabilecek hataları önlemektir. Programda eksik olan ya da ihtiyaç duyulan yeni özelliklerin doğmasından kaynaklı geliştirilmeler varsa bu aşamada değerlendirilir ve yapılır. Ürün gelişmeye devam eder.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Teknoloji, Sağlık ve Güncel Konular hakkında içerik yazarı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!