Yazılım Nedir? Yazılımcı Nasıl Olunur?

Gelişen teknolojiyle birlikte yazılım, hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Bilgisayarlar, telefonlar, internet, yeni nesil tüm elektronik cihazlar, inşaat, eğitim, iletişim, sağlık, uzay sanayisi başta olmak üzere yazılım her alanda kullanılmaktadır ve hayatımızı kolaylaştırmaktadır.

Yazılım, elektronik aygıtların belirli bir işi yapmasını sağlayan programların tümüne verilen isimdir. Türk Dil Kurumu’nun tanımına göre; bir bilgisayarda donanıma hayat veren ve bilgi işlemde kullanılan programlar, yordamlar, programlama dilleri ve belgelemelerin tümüdür.

 Yazılım Nedir? Yazılımcı Nasıl Olunur? Haberler

Gelişen teknolojiyle birlikte yazılım, hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Bilgisayarlar, telefonlar, internet, yeni nesil tüm elektronik cihazlar, inşaat, eğitim, iletişim, sağlık, uzay sanayisi başta olmak üzere yazılım her alanda kullanılmaktadır ve hayatımızı kolaylaştırmaktadır.

resim Yazılım Nedir? Yazılımcı Nasıl Olunur? Haberler

Her sektörde kullanılmaya başlanan yazılımlar ortaokul öğrencilerinden farklı meslekler icra eden kesime kadar herkesin ilgisini çekmektedir. Yazılım dünyasını anlamak, elektronik cihazlarla bağlantısını çözebilmek hatta profesyonel olarak yazılım geliştirmek isteyenlerin oranı gün geçtikçe artmaktadır. Bu yazımda yazılım dünyasına girmek isteyen insanların dikkat etmesi gereken hususlara değinmek istiyorum.

 Yazılım Nedir? Yazılımcı Nasıl Olunur? Haberler
Yazılıma Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

resim-1 Yazılım Nedir? Yazılımcı Nasıl Olunur? Haberler

Son günlerde sıklıkla “Nasıl yazılımcı olabilirim?”, “Yazılıma nereden başlamalıyım?”, “Önce hangi dili öğrenmeliyim?” sorularını duyuyorum. Yazılıma başlamaktan daha önemli olan bir şey varsa o da yazılımda ilerlerken doğru bir yol izlemektir. Günümüzde çevresindeki insanların yönlendirmesi ile bir dile başlayıp verim alamayan sonra farklı bir dile geçen ve işin kötüsü bu kısır döngüde sürekli debelenen pek çok yazılımcı adayı görüyorum. Bu döngünün içinde verim alamaması dolayısıyla meslekten soğuması da cabası.

Alan Seçimi

resim-2 Yazılım Nedir? Yazılımcı Nasıl Olunur? Haberler

Yazılımın bir bina olduğunu farz edersek kullanılan dillerde binayı sağlam tutan tuğlalardır. Yapılması gereken ilk şey kendinize bir alan belirlemektir. Yazılım pek çok alt dallara ayrılan bir disiplindir. Her dilin kullanıldığı alana göre avantajları dezavantajları mevcuttur. Bu sebeple ilerlemek istediğiniz alanda dil seçimi büyük önem taşır. Algoritma öğrenimini kolaylaştırmak için başlangıçta C dili öğrenimi çoğunluğun tavsiyeleri arasındadır. Dillerin çoğu C tabanlıdır ve başlangıçta C öğrenmek diğer dillere geçişte avantaj sağlar, söz dizimleri benzerdir.

Elbette C dili ile başlamak bir kural değildir. Örneğin oyun geliştirmek için unity motorunu kullanmak isteyen birisi C# ile başlayıp hem dili hem algoritma yapısını dil ile birlikte rahatlıkla öğrenebilir. Burada önemli olan kişinin alanını belirlemesi ve de ona uygun bir dil seçmesidir.

İlgili Haber  Berat Albayrak'a yönelik karalama operasyonuna tek tek yanıt: İftira kampanyasına karşı yasal yollara başvurulacak

Başlıca alanları ve dilleri sınıflandıralım:

 • Web geliştirme: HTML, CSS, JavaScript, Php…
 • Oyun geliştirme (Unity): Javascript, C#
 • Masaüstü uygulamaları ve gömülü sistemler: C, C++, C#, Java
 • Mobil Uygulamalar: Java, Swift, React Native, Flutter
 • Yapay Zeka: Python, C++, Java
 • Veri Bilimi: Python, R dili, SQL, Java…

İngilizce ve Kaynak Kullanımı

Yazılımda alan ve dil seçimi kadar İngilizce bilgisi de büyük önem taşır. Bu satırlara kadar geldiyseniz ve ingilizceniz yoksa verebileceğim tek tavsiye hemen İngilizceyi öğrenmeniz olacaktır. “Yazılımda Türkçe kaynaklar yok mu?” sorusu oluşacaktır zihinlerde. Elbette var fakat bu meslekte bir kitabı okudum ve öğrendim demek mümkün değildir. Yazılım dünyası her zaman gelişen, yeniliklerle dolu bir dünyadır. 2-3 sene önce popüler olup ama şu an kullanılmayan pek çok teknoloji mevcuttur. Dolayısıyla da gelişen dünyaya ayak uydurmak için global dili yani İngilizceyi bilmek önceliğimiz olmalıdır.

Dilleri öğrenirken kendi dokümantasyonlarından faydalanmak oldukça yarar sağlamaktadır. Her dilin kendi sitesi ve dökümantasyonu mevcuttur. Birtakım araştırmalar ile bu dökümantasyonlara kolayca ulaşabilirsiniz. Bunun dışında piyasadaki ilgili kitaplara göz atabilirsiniz. Dökümantasyonun kitaba göre bir avantajı ise sürekli güncel kalmalarıdır ama alınan kitaplar bir süre sonra güncelliğini kaybedebilir ya da alınan kitap üzerine bir güncelini daha eklemek gerekebilir. Video eğitim içinde Youtube, Udemy, Coursera, edX gibi platformlardan ücretli veya ücretsiz eğitimlerle dil öğrenimi gerçekleştirilebilir.

Bir yazılımcıda olması gereken en büyük özelliklerden birisi de araştırma yeteneğidir. En tecrübeli yazılımcıların bile kodlarında aldıkları hatalar karşısında yetersiz kaldığı durumlar olabilir. İyi bir araştırma yeteneği ve iyi bir İngilizce ile çokça doküman okuyup, daha önce karşılaşılan sorunların paylaşıldığı platformları ziyaret ederek karşılaşılan soruna çözüm yolu bulunabilir.

Yazılımcı sürekli kendini güncel tutmalıdır, gelişen teknolojiye ayak uydurmak buna bağlıdır. Günlük ya da belirli aralıklarla güncel makaleler, teknik haberler okunmalı, buu sektördeki insanlarla iletişime geçilmeli, tecrübeli yazılımcılara sürekli danışılmalıdır. Her insandan bir bilgi öğrenebilirim düşüncesiyle bakıldığı zaman yazılımın sadece kitap veya videolarla öğrenilemeyeceği anlaşılacaktır.

Yazılımın Dikenleri : Buglar

resim-3 Yazılım Nedir? Yazılımcı Nasıl Olunur? Haberler

Bir elektronik mühendisi devre kurmadan işini öğrenemiyorsa, kod yazmayan, proje geliştirmeyen bir kişide yazılımcı olamaz. Videolarda izlenen, kitaplarda okunanlar uçucu bilgilerdir. Kalıcı bilginin yolu bol bol alıştırma yapmak, proje oluşturmak ve bunun sürekliliğini sağlamaktır. Ufak ufak projelerle başlayarak temiz kod yazmayı, karşılaşılan hatalara çözüm bulmayı, bir projenin akışını ve yönetimini planlamayı öğrenmek mümkündür.

İlgili Haber  Yapay zeka dünyasındaki en büyük sıçrama gerçekleşti! GPT-3 nedir?

Projeler geliştirdikçe hızlanacak, bilgilerinizi taze tutacak ve kendinizi daha ileriye taşıyacaksınız. Büyük projelere başladıkça buglarınızda büyüyecek, bir hataya saatlerinizi hatta günlerinizi verdiğiniz zamanlar olacak. Bunlardan bıkanlar olacaktır, bırakmak isteyeceklerdir. Bununla ilgili Henry Longfellow’un sevdiğim bir sözü vardır:

“Üstelemek başarının temel unsurudur. Kapıyı yeterince uzun süre ve yüksek sesle çalarsanız, birilerini uyandıracağınızdan emin olabilirsiniz.”

Unutmayın ki karşılaştığınız her hatadan bir şey öğreneceksiniz. Bugları merdivenin basamakları gibi düşünebiliriz, yavaş yavaş başarıya taşıyacaktır sizi.

Son olarak benimde severek kullandığım bazı sitelerden ve iyi bir temel oluşturmanızda fayda sağlayacak birkaç eğitimden bahsedeceğim.

 • BTK Akademi: 1 Milyon İstihdam Projesi, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Bu proje ile BTK Akademi’de pek çok eğitim ücretsiz olarak sunulmaktadır.
 • İstanbul İşletme Enstitüsü: Öğrencilerin yeni bakış açıları kazanması, mesleki becerilerini geliştirmesi ve belirli bir alanda uzmanlaşmaları için oluşturulmuş uzaktan ve örgün eğitim sunan kuruluştur. Eğitime katılan ilk 500 kişiye ücretsiz katılma hakkı sunuluyor ve her eğitim 5’er gün olmak üzere canlı gerçekleştiriliyor. Kayıt olduğunuz eğitim videolarına canlı yayın sonrasında da ulaşabiliyorsunuz.
 • Kodluyoruz: Türkiye’de dünya çapında yazılımcılar yetiştirmek için çalışan, ülkemizi bir teknoloji geliştirme merkezi yapmayı hedefleyen bir sosyal girişimdir. Düzenledikleri bootcampler ile kaliteli ve ücretsiz bir içerik sunuyorlar. Bootcamplere katılım için birkaç mülakata girmeniz gerekiyor. Kodluyoruz takvimini takip edin derim! Ayrıca sitesinde CS50x (Computer Science 50), Harvard Üniversitesi Profesörü David J. Malan tarafından verilen efsanevi bilgisayar bilimlerine giriş kursunun Türkçe çevirisi mevcuttur. Çeviri ise tamamen kodluyoruz ekibine ait.
 • CS50tv: Bu bir youtube kanalı. Harvard Üniversitesi’nin pek çok eğitimi mevcut. Özellikle Kodluyoruz kısmında bahsettiğim David Malan dersleri bilgisayar bilimlerini çok iyi anlamaya yardımcı, C dilinde temel oluşturmaya yönelik oldukça faydalı eğitimlerden biridir.
 • Free Code Camp: Online olarak ücretsiz kodlama öğreten bir platformdur. Sitesinde konu anlatımları ve alıştırmaları ile hem eğlendirip hem öğretiyor. Youtube sayfasında ise pek çok eğitim ve canlı yayınları mevcut.
 • Code Academy: Kod yazarak öğrenme imkanı sağlayan pek çoğu ücretsiz içerikten oluşan bir platform.
 • CodersMoon: Türkçe bir kaynak, örneklendirmelerle JavaScript, Node.js, Go, Php, ve Matlab üzerine eğitimleri mevcut.
 • Codewars: Her dilde sunduğu alıştırmalarla programlamayı zevkli hale getiren çok faydalı sitelerden biri.
 • Dash General Assembly: Web geliştirme konusunda temel bilgileri öğrenebileceğiniz ücretsiz bir yazılım öğrenme platformudur.
 • MIT Open Courseware: Bu site sayesinde MIT’nin bütün lisans ve lisansüstü kod yazma derslerine online olarak ulaşabiliyorsunuz. MIT’ye girmeden, MIT seviyesinde eğitim alabilirsiniz.
 • W3Schools: Web geliştirme üzerine, öğretici ve örneklerle desteklenen mükemmel kaynaklardan bir tanesi.
 • HackerRank: Öğrenme aşamasındakiler için sınayıcı sorular ve alıştırmalar çözmek için ideal platformlardan biridir.
 • GitHub: Günümüzde yaygın olarak kullanılan proje kontrol sistemlerinden biridir. Takım çalışması ve bireysel çalışmalarda etkin bir şekilde kullanılan yeni proje oluşturmak, projeye kişiler eklemek, kişilere görevler atamak, kişilerin analizlerini tutmak, ana projeyi değiştirmeden yeni kodları test etmek için dallar (branch) oluşturmak gibi olanaklar sağlayan oldukça kullanışlı bir platformdur. Bu site üzerinden pek çok açık kaynak projeye ulaşılabilir. Yazılım serüveninde başka insanların kodlarını okumak oldukça fayda sağlar, ufkunuzu açar. Kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.
 • StackOverflow: Bilişim sektöründeki insanları buluşturan ve sorunlarına çözüm bulmaya çalışan başarılı bir platformdur. Tasarımcısından yazılımcısına kadar herkesi barındırır. Forum mantığında, kullanıcıların soru sorduğu ve yine kullanıcıların yanıtladığı bir platformdur. 
İlgili Haber  Son Dakika: ÖSYM ile 2020 YKS üniversite tercih yerleştirme sonuçları sorgulama Ekranı!

Sonuç

Bu yazımda yazılımcı olma yolunda yön belirlemenizi sağlayacak ve aklınızdaki soruları cevaplayabilecek bir içerik üretmeye çalıştım, umarım faydalı olmuştur. İlerleyen süreçlerde kendi alanım olan web geliştiriciliği üzerine HTML, CSS ve JavaScript için öğretici ve örneklerle zenginleştirilmiş içerikler hazırlamaya çalışacağım.

Takipte kalın, hoşçakalın!

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

2 yorum

Ellerinize sağlık gayet bilgilendirici bir yazı olmuş👏

Cevapla

Teşekkür ederim ilginize 🙂

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!