Yeni Zelanda Parlamentosu ebeveyn izni vermeyi kabul etti

Yeni Zelanda milletvekilleri çarşamba günü “kürtaj edilmiş ceninler için yas izni” konulu bir layihayı oybirliğiyle onayladılar. Buna göre, çocuklarını kürtaj veya ölü doğum nedeniyle kaybeden kadınların yanı sıra eşleri için de üç günlük ücretli izin dikkate alınmasına karar verildi.

Bu kanun, evlat edinme veya kiralık rahim yoluyla çocuk sahibi olmayı planlayan ebeveynler için de geçerli olacaktır.

Tasarıyı öneren İşçi Partisi Milletvekili Jenny Anderson, tasarıyı tasvip etmeleri için parlamentodaki meslektaşlarını övdü ve bunu “öncü bir yasa” olarak nitelendirdi. Teklifini açıklayarak TVNZ kanalına şunları söyledi: “Bu yasa tasarısı, ebeveynlerin hastalık izni almaya zorlanmadan kürtaj sorunuyla başa çıkmalarına yardımcı olacaktır. Çünkü onların kederi bir hastalık değil, bir kayıp kederidir ve böyle bir kederle başa çıkmak zaman gerektirir.” Anderson, istatistiklere göre, dört gebelikten birinin kürtaja yol açtığını da ekledi.

Bundan önce Hindistan, kürtaj sonrası ücretli izne izin veren tek ülkeydi. Yasaya göre, bir kadın kürtaj veya tıbben hamilelik sonlandırıldıktan sonra, altı haftalık ücretli izinden yararlanabiliyor.

Yeni Zelanda Parlamentosu bir yıl önce kürtajı suç olmaktan çıkaran bir yasa tasarısını kabul etti ve kadınların 20 haftaya kadar kürtaj yaptırmalarına ve hamileliği sonlandırmalarına izin verdi. Ondan önce, bu ülkede sadece istisnai durumlarda ve eğer iki doktor cenini tutmanın annenin sağlığı için “ciddi bir risk” oluşturduğuna karar verseydi, kürtaja izin veriyorlardı.

İlgili Haber  Spotify'den bomba özellik!
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!