Yerli Otomobil ve TOGG Hakkında Bilmediklerimiz!

Dünyanın birçok ülkesinde elektrikli otomobillerle ilgili çalışmalar hız kesmeden devam ederken Türkiye’de de bu konuyla ilgili bir adım atıldı ve yerli otomobil geliştirildi. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun çalışmalarını yürüttüğü yerli elektrikli otomobil, 5 farklı modelde üretilecek. İlk olarak C-SUV ardından C-Sedan modeli, daha sonra C-Hatchback, B-SUV ve C-MPV modelleri sunulacak. Yerli otomobil ile ilgili bilmediklerimizi derledik.

TOGG Nedir?

Yerli ve milli otomobilin üretilmesi ve geniş kitlelere satılabilmesi için 2017 yılında başlayan çalışmalar, 25 Haziran 2018 tarihinde Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu adıyla resmileşti. Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Zorlu Grubu’nun güçlerini birleştirmesi ile hayata geçen Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu yani TOGG, Türkiye’nin elektrikli ve yerli otomobilini üretecek.

1-1 Yerli Otomobil ve TOGG Hakkında Bilmediklerimiz! Haberler Teknoloji

Gelelim Asıl Soruya. Yerli Otomobil Nasıl Bir Otomobil?

Yerli otomobil, elektrikli olacağı için oldukça modüler bir şaside ve bilişim teknolojileriyle kolayca entegre olabilecek bir yapıda olacak. Aynı zamanda sunacağı güçlü internet bağlantısıyla gelecekte doğabilecek ihtiyaçları da karşılayabilecek.

Türkiye’de çok tercih edilen C sınıfında yani orta büyüklükte olacak aracın ilk etapta SUV kasa tipindeki versiyonunun üretileceği  TOGG’un sitesinden duyuruldu.

Yerli Otomobilin Öne Çıkan Özellikleri

TOGG’dan açıklanan bilgilere göre kendine has çizgilere sahip olan araç, dünyanın önde gelen otomobil güvenlik testi kuruluşlarından EuroNCAP’in standartlarını tam olarak karşılayabilecek. Yetkililer, yerli otomobilin 2022 yılında EuroNCAP testlerinden 5 yıldız ile ayrılmasını bekliyor. Bunun dışında otomobilin öne çıkan bazı yönleri şöyle:

  • Yerli otomobil internete sürekli olarak bağlı olacak
  • İleri seviye otonom sürüşe imkan tanıyacak
  • 30 dakikadan az sürede %80’e kadar şarj olabilecek
  • Sıfır emisyon sayesinde gelecek kuşaklar için temiz bir dünya bırakacak
  • İleri teknolojik özellikleri ile küresel pazara hitap edecek
İlgili Haber  2025'ten Sonra Çıkan Otomobilin Şansı Olmayacak!

Yerli Otomobilin Teknik Özellikleri Nelerdir?

Yerli otomobilin özellikleri, Türkiye’nin şartlarına uygun olarak yüksek menzil ve hızlı doldurulabilen batarya ile öne çıkıyor. Türkiye’nin otomobilinin şu an için 2 farklı motor seçeneği bulunuyor. 

Birinci seçenekte 200 beygir güç üretebilen motor bulunuyor ve araç 0’dan 100 km/s hıza 7,6 saniyede ulaşıyor.  İkinci seçenekte ise 2 motor bulunuyor ve 400 beygir güç üretebilen motorla araç 0’dan 100 km/s hıza 4,8 saniyede ulaşıyor. Kısacası her iki model de Türkiye’de şu anda yollarda olan fosil yakıtlı muadillerinden çok daha hızlı olacak. Yerli otomobilde araçların ulaşabileceği maksimum hız, güvenlik nedeniyle  180 km/s’ye sabitlenecek.

Yerli otomobilin bataryasında da motor gücünde olduğu gibi iki farklı seçenek yer alıyor. İlk seçenekte araç tek şarj ile 300 kilometre gidebilecek. İkinci seçenekte ise yerli otomobilin menzili 500 kilometreye kadar çıkacak. Aynı zamanda aracın içerisinde yer alan rejeneratif frenleme teknolojisi sayesinde sürücüler fren yaptıkça enerji geri kazanımıyla batarya şarj olabilecek.

2-1024x431 Yerli Otomobil ve TOGG Hakkında Bilmediklerimiz! Haberler Teknoloji

Yerli otomobilin bataryasının %80 şarja ulaşması için 30 dakikadan az bir süre yeterli olacak. Yani yerli otomobil, ZES’in İstanbul, Ankara, Adana, Trabzon, gibi birçok ilde bulunan elektrikli araç şarj istasyonlarında kolaylıkla şarj edilebilecek. ZES’in 2020 yılışarj istasyonları listesinde 100’den fazla nokta yer alıyor. Ayrıca aracın çıkış tarihine kadar bu sayı artacak ve kullanıcılar diledikleri noktada araçlarını şarj edebilecek.  

Yerli otomobilin bir diğer önemli özelliği ise internet bağlantısı. Akıllı telefonlardan alışık olduğumuz 4.5G teknolojisinin yanı sıra 5G teknolojisiyle de internete bağlanabilecek olan araç, uzaktan müdahale edilmesine ya da sürücülere haber verilmesine olanak tanıyacak. Böylece acil durumlar hakkında sürücüler bilgi edinebilecek ya da afet gibi durumlarda yapılacak yazılım güncellemeleri ile hız sınırlarını kaldırmak gibi önemli değişiklikler yapılabilecek. 2018 yılında Tesla, Michael Kasırgası etki alanında yaşayan araç sahiplerinin menzilini bir güncelleme ile arttırmıştı.

Gelin birde hep beraber TOGG’un resmi sitesinde yayınlanan yerli otomobilin özellikleri ile alakalı animasyonu izleyelim.

Şuan araç hakkında herhangi bir fiyat bulunmuyor. Fiyatı ve diğer bilinmeyenler açıklandığında yazımızı güncelleyeceğiz.

İlgili Haber  KUANTUM BİLGİSAYARLAR NEDİR? Nasıl Çalışır? Avantajları Nelerdir? Değiştireceği Alanlar

Gelişmelerden Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip ederek haberdar olabilirisiniz.

Kaynak: https://teknotower.com/yerli-otomobil-ve-togg-2022/

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ekibi olarak önceliğimiz daima siz sevgili okurlarımız.
2-3 yılı aşkın süredir aktif olarak İnternet sektöründe yer almaktayım. Amacımız siz değerli okurlarımıza doğru ve hızlı haberi yayınlamak.

Hedefi Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) Veri Bilimci (Veri Analisti)

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!