YouTuber’lardan Sonra Şimdi de Yazılımcılar İçin Vergi İncelemesi Başlatıldı

YouTuber’lardan Sonra Şimdi de Yazılımcılar İçin Vergi İncelemesi Başlatıldı

Kısa süre önce YouTuber için geriye dönük vergi incelemesi başlatan Maliye Bakanlığı, şimdi de aynı vergi incelemesini yazılımcılar için başlattı. Son konusu incelemeler dahilinde yazılımcılar, gelirlerinin 1 katı kadar vergi borcuyla karşılaşabiliyorlar.

Kısa süre önce YouTuber için geriye dönük vergi incelemesi başlatan Maliye Bakanlığı, şimdi de aynı vergi incelemesini yazılımcılar için başlattı. Son konusu incelemeler dahilinde yazılımcılar, gelirlerinin 1 katı kadar vergi borcuyla karşılaşabiliyorlar.

Geçtiğimiz hafta sizlerle paylaşmış olduğumuz bir haberde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın dijital içerik üreticiler konusunda harekete geçtiğini ve Google Ireland’ın Türkiye’deki gerçek kişilerin banka hesaplarına yaptığı ödemeler üzerinden geriye dönük 5 yıllık vergi incelemesi başlattığını aktarmıştık. Bakanlık şimdi de yazılımcılara yönelik bir vergi incelemesi başlattı.

Konuyla ilgili olarak Dünya.com’a konuşan Gelir İdaresi E. Strateji Geliştirme Daire Başkanı, Yeni Ekonomi Danışmanlık AŞ. Kurucu Ortağı Nazmi Karyağdı, Maliye Bakanlığı’nın İrlanda merkezli Google Ireland’dan, Google Adsense kapsamında Türkiye’deki yerleşik kişilere yapılan ödemelere ilişkin bilgiler talep ettiğini ve bu kapsamda bir şirkete bağlı olmadan oyun üreten bireysel yazılımcılara vergi incelemesi başlattığını aktardı.

Eksik ödendiği öne sürülen vergi tutarının 1 katı kadar vergi cezası talep ediliyor

Karyağdı’nın aktardığı bilgilere göre Maliye Bakanlığı, Google Adsense gelirlerini reklam geliri olarak değerlendiriyor ve bunları ticari kazanç olarak vergi inceleme raporuna konu ederek gelir vergisi mükellefiyeti tesis ediyor. Söz konusu gelir için bir fatura düzenlenmediğinden özel usulsüzlük cezasının yanı sıra hizmetten Türkiye’den yararlanıldığı için toplam hasılat üzerinden KDV hesaplandığını ifade eden Karyağdı, “Bunlara bağlı olarak eksik ödendiği ileri sürülen vergi tutarının 1 katı kadar vergi ziyaı cezası ve gecikme faizi de talep ediliyor” dedi.

Yazılımcıların reklam değil oyun geliştirme faaliyeti yürüttüğünü belirten Karyağdı, “Ticari kazancın olabilmesi için organizasyona parasal bir sermayenin hasredilmiş olması gerekir. Bireysel ve bağımsız yazılım geliştirme faaliyeti ise bir bilgisayar üzerinde geliştirilen, sermayeden ziyade kişisel ve bilimsel bilgiye ve gayrete dayalı bir iştir ifadelerini kullandı. Milyonlarca satır bulunan bir arayüzde çok küçük bir alanın Google’a kiralandığını deli getiren Karyağdı, “Buradaki faaliyet ticari bir faaliyet değil ve serbest meslek faaliyetidir. Dolayısıyla da elde edilen kazanç serbest meslek kazancıdır” şeklinde konuştu.

“168 bin TL gelir elden bir yazılımcıya 173 bin TL bir vergi borcu çıkarıldı”

İlgili Haber  Koronavirüs Bilim Kurulu toplandı. Bilim Kurulu Üyesinden Son Dakika Açıklaması!
Kaynak : https://www.webtekno.com/maliye-bakanligi-yazilimcilara-vergi-incelemesi-baslatti-h106419.html
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ekibi olarak önceliğimiz daima siz sevgili okurlarımız.
2-3 yılı aşkın süredir aktif olarak İnternet sektöründe yer almaktayım. Amacımız siz değerli okurlarımıza doğru ve hızlı haberi yayınlamak.

Hedefi Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) Veri Bilimci (Veri Analisti)

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!