Zerdeçal (Curcumin) Nedir? Nelere İyi Gelir?

Zerdeçal (Curcumin) Nedir? Nelere İyi Gelir?
Zerdeçal, Turmeric olarak da bilinen yaklaşık 4000 yıl öncesine dayanan çok uzun tıbbi kullanım geçmişine sahip bir bitkidir. Parlak sarı rengi nedeniyle, zerdeçal “Hint safranı” olarak da bilinir. Anavatanı olan Güneydoğu Asya’da zerdeçal sadece ana baharat olarak değil, aynı zamanda dini törenlerde de bir bileşen olarak kullanılırdı. Modern tıpta ise zerdeçalın önemi son 25 yıl içinde fark edilmeye başlanmıştır. Zerdeçal genellikle kurutulur, öğütülür ve yemeklerin lezzetini, rengini, besin değerini arttırmak için kullanılan zengin bir baharat haline getirilir.

Zerdeçal, Turmeric olarak da bilinen yaklaşık 4000 yıl öncesine dayanan çok uzun tıbbi kullanım geçmişine sahip bir bitkidir. Parlak sarı rengi nedeniyle, zerdeçal “Hint safranı” olarak da bilinir.  Anavatanı olan Güneydoğu Asya’da zerdeçal sadece ana baharat olarak değil, aynı zamanda dini törenlerde de bir bileşen olarak kullanılırdı. Modern tıpta ise zerdeçalın önemi son 25 yıl içinde fark edilmeye başlanmıştır. Zerdeçal genellikle kurutulur, öğütülür ve yemeklerin lezzetini, rengini, besin değerini arttırmak için kullanılan zengin bir baharat haline getirilir.

Curcumin Nedir?

Adı çoğunlukla zerdeçal ile birlikte anılan curcumin, zerdeçalın ana etken maddesidir. Curcumin baharat zerdeçal içinde bulunan ve doğal olarak oluşan bir kimyasal bileşiktir. Zerdeçal , zencefil ailesinin çiçekli bir bitkisi olan Curcuma Longa rizomlarından türetilir. Curcumin, zerdeçalda bulunan üç curcuminoid’den biridir, diğer ikisi desmetoksikürümin ve bis-desmetoksikürümin olarak adlandırılmaktadır. Bunlardan curcumin sağlığa en faydalı olanıdır diyebiliriz. Ayrıca curcumin Anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir.

2049-1024x452-2 Zerdeçal (Curcumin) Nedir? Nelere İyi Gelir? Sağlık Haberleri

Zerdeçal ( Curcumin ) Nelere İyi Gelir?

  • Osteoartrit: Curcumin bileşiklerinin iltihap belirtilerini azalttığı ve semptomlarını hafiflettiği belirtilmektedir.
  • Obezite: Zerdeçal tozunun öğünlerde kullanıldığında vücut yağının düzenlenmesine yardımcı olduğu bilinmektdir.
  • Kalp hastalıkları: Zerdeçal ve kurkumin, “kötü” LDL kolesterol ve trigliseritleri azaltmasına bağlı olarak kalp hastalığı riskini düşürebilmektedir.
  • Diyabet tedavisi: Kan şekeri metabolizmasını iyileştirebilir ve diyabetin vücut üzerindeki etkilerini azaltıcı özelliği bulunur.
  • Karaciğer rahatsızlıkları: Bir laboratuvar çalışması, zerdeçal özütünün ve curcumin’in zararlı oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olarak kronik karaciğer hasarına karşı koruyucu olduğunu bulmuştur.
  • Kanser hastalıkları: Araştırmalar henüz erken aşamalarında olmasına rağmen kolon ve diğer kanser hücrelerinin aktivitesini azaltabilmektedir.
  • Antibakteriyel özelliğinden dolayı zerdeçal ve curcumin güçlü antibakteriyel etkilere sahiptir. Hastalığa neden olan birçok bakterinin büyümesini azaltabilirler .

·         Ağrı Kesici: Çalışmalar zerdeçalın ağrı kesici özelliğini kabul etmektedir. Zerdeçal kullanımı artrit yani eklem ağrısını hafifletici etkisiyle de oldukça popülerdir.

İlgili Haber  Okullar kapatılacak mı? Sınavlar iptal mi olacak?
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ekibi olarak önceliğimiz daima siz sevgili okurlarımız.
2-3 yılı aşkın süredir aktif olarak İnternet sektöründe yer almaktayım. Amacımız siz değerli okurlarımıza doğru ve hızlı haberi yayınlamak.

Hedefi Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) Veri Bilimci (Veri Analisti)

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!